Statistička greška: Umesto ukrupnjavanja i eventualne pobede na izborima, opozicione partije, naročito one pod kapom SZS, zbog odluka lidera nisu dobile šansu ni da uđu u parlament i tamo se bore
Srpskoj opoziciji, a možda najviše Demokratskoj stranci, poslednje dve godine bukvalno su ukrali lideri opozicionog bloka - Dragan Đilas, Boško Obradović i na njihovim krilima Zoran Lutovac, ocenjuju analitičari.
Tako pred predstojeće parlamentarne izbore pojedini, uvučeni u njihovo insistiranje na bojkotu, na njih neće ni izaći niti dobiti priliku da uđu u parlament, dok se ostalima ne smeše prevelike šanse.
Nasilje, bruka...
Od uvlačenja DS u Savez za Srbiju, kojim, između ostalih, gospodari lider Dveri, koji konstantno poziva na nasilje i bruka se neuspelim štrajkom glađu, preko samog lidera DS koji razjedinjuje stranku, pa do niza incidenata u kojima su pojedinci iz SZS bili glavni akteri - sve pokazuje da lideri opozicije sami sebi pucaju u noge.
Bojan Klačar, izvršni direktor Cesida, smatra da je opozicija krenula u ponor još nakon predsedničkih izbora.
- Opozicija je pre dve godine već bila u vrlo lošoj poziciji, novi aranžmani koji nisu nastali na dobroj osnovi, PSG i DS, već nakon predsedničkih izbora nastupili su razjedinjeno i rastali se iako je taj aranžman mogao biti dobar zamajac. To je jedan od razloga što se upalo u dodatnu krizu. Istovremeno, opozicija ne može da pronađe zajednički imenitelj oko koga bi se okupila, a da nije vezan za kritiku predsednika Aleksandra Vučića i SNS, a to znači da petnaestak različitih opozicionih stranaka i njihovih lidera nema mogućnost komunikacije i ima različite ideologije - smatra Klačar.
Opsednuti mržnjom
Analitičar Dejan Vuk Stanković ističe da je opoziciji dve godine ukrala sama opozicija.
- Opsednuti su mržnjom prema Vučiću, a pritom su bez novih ideja i ljudi i ne mogu drugačije da prođu. Suštinski neuspeh opozicije jeste kraj DS, jer SZS čine obogaljeni DS i njegovi derivati, plus Boško Obradović - kaže Stanković za Kurir.
Da veliki broj događaja ukazuje na to da je proces urušavanja opozicije dobio ubrzanje od momenta stvaranja SZS pod vođstvom Đilasa, ocenjuje i novinar Marko Matić:
- Sve što se nakon toga događalo, ukazuje na njegov plan i nameru da eliminacijom ostalih igrača na opozicionom delu političke scene on postane dominantan predvodnik opozicije i da na takvoj poziciji jednog dana dočeka političke promene u zemlji. Takvim zakulisnim igrama Đilas potvrđuje da vlast doživljava kao plen, a ne kao sredstvo za realizaciju svog političkog programa.
Kurir.rs/ Ivana Žigić Foto: Beta/Milan Obradović, Beta/Branislav Božić, Nebojša Mandić