KIKINDA - Lekari, medicinske sestre, tehničari, laboranti, vozači, spremačice i servirke kikindske bolnice bili su na prvoj liniji odbrane. Nisu na početku pandemije i kad je sredinom marta Kikinda bila jedno od tri najveća žarišta u Srbiji, ustuknuli pred naletom koronavirusa.
Provodile su medicinske sestre na poslu 24 sata. Na glavi maska, vizir i kapa. Zaštitu od virusa pružale su rukavice, kaljače i skafander.
Na današnjoj dodeli “Nikoljdanskih povelja”, ustanovljenih povodom letnjeg Svetog Nikole, koji se obeležava kao gradska slava, Kikinda se odužila ljudima koje je svake večeri nagrađivala aplauzima:
- Nakon prošlonedeljenih 550 povelja našim volonterima, sportistima, paorima, preduzetnicima i društveno odgovornim kompanijama, danas smo uručili još 220. Na simnoličan način, odužili smo se istinskim herojima korona krize. “Nikoljdanske povelje” dobili su medicinski radnici Opšte bolnice, Doma zdravlja i Zavoda za javno zdravlje.
Ova priznanja dobili su i zaposleni u Gerontološkom centru, ali i pripadnici kikindske policije. Sa nedovoljno iskustva i informacija, uspeli su medicinari, tih prvih dana da se organizuju, i rizikujući svoje živote, uhvate u koštac za virusom. Hvala im na tome- rekao je gradonačelnik Markov. Osmesi su konačno krasili lica zdravstvenih radnika.
- Našem kolektivu, a verujem i svima pojedinačno, ove povelje puno znače. Meni lično, najviše znače osmesi na licima ovih ljudi. Pravovremene i efikasne mere zapravo su bile ključ našeg uspeha. Sa zadovoljstvom možemo da kažemo da smo na početku kraja epidemije- saopštila je dr Sandra Radlović, direktorica ZZJZ.
- Hitna služba i COVID centar podneli su najveći pritisak, radeći bez prestanka. Ponosna sam na njihov ukupan angažman, jer niko od nije rekao da nešto ne može- prokomentarisala je direktorka Doma zdravlja, dr Biljana Marković
S. U.
Foto Kurir/S. U.