amerika

POTEZ KOJI JE UBIO DŽORDŽA FLOJDA: Držanje za vrat se često koristi, a ovaj policijac je uradio ono što nije dozvoljeno

Foto: Profimedia

U proteklih pet godina, policija u Mineapolisu koristila je manevar držanja za vrat prilikom privođenja na najmanje 237 ljudi, od čega je 44 ostalo bez svesti, navedeno je u novom izveštaju.

NBC Njuz, koji je o tome prvi izveštavao nakon pregleda podataka i razgovora sa policijskim stričnjacima iz cele Amerike, sugerisao je da se ta brojka čini neobično visokom za grad veličine Mineapolisa, koji ima samo 425.000 stanovnika.

Podaci koje je NBC dobio o upotrebi sile policije u Mineapolisu pokazuju da su u 16 ​​odsto slučajeva, u kojima su policajci zadržavali ljude držeći ih za vrat od početka 2015. godine, lica koja su bila privođena izgubila svest.

POTEZ KOJI JE UBIO DŽORDŽA FLOJDA: Držanje za vrat se često koristi, a ovaj policijac je uradio ono što nije dozvoljeno Izvor: Youtube

Blizu polovine ljudi koji su izgubili svest zadoboli su povrede, ali podaci policijskog odeljenja ne daju informacije o obimu njihovih povreda.

Prema policijskim podacima, 60 odsto od 44 osobe koje su tokom manevra izgubile svest bile su crne, a 30 odsto bele. Gotovo svi su bili muškarci.

Držanje za vrat ili "stezanje", u policijskoj upotrebi definisano je kao korišćenje ruke ili noge za stiskanje nečijeg vrata bez direktnog pritiskanja na disajne puteve.

Beli policajac iz Mineapolisa Derek Šovin 25. maja je kolenom pritiskao vrat crnca Džordža Flojda, dok ga je on molio da prestane jer ne može da diše. Flojd je kasnije preminuo u bolnici.

POTEZ KOJI JE UBIO DŽORDŽA FLOJDA: Držanje za vrat se često koristi, a ovaj policijac je uradio ono što nije dozvoljeno Izvor: Youtube

Nakon pet minuta, od ukupno osam koliko je trajalo zadržavanje, Flojd je izgubio svest, ali je policajac nastavio da pritiska njegov vrat o zemlju. Trojica njegovih kolega su to posmatrala, ali nisu pokušali da pomoglu muškarcu koji se gušio.

Šovin je uhapšen u petak i optužen za ubistvo trećeg stepena. Flojdova smrt izazvala je talas sve snažnijih protesta širom Amerike.

Takav specifičan zahvat koji je, sada već bivši, policajac koristio na Flojdu ne podučava se ni u jednoj policijskoj akademiji i nije odobren od strane bilo koje američke policijske agencije, uključujući i onu u Mineapolisu.

"To se jednostavno ne uči, jer to može da utiče na njihovo disanje i na karotidnu arteriju. Кada bilo koji policajac pogleda taj snimak, sigurno doživi šok zbog tehnike koju je policajac upotrebio", rekao je Čak Vekler, direktor policijskog istraživačkog foruma, koji istražuje i policijske prakse.

POTEZ KOJI JE UBIO DŽORDŽA FLOJDA: Držanje za vrat se često koristi, a ovaj policijac je uradio ono što nije dozvoljeno Izvor: Youtube

Jedna od tehnika za zadržavanje je pritiskanje osumnjičenog licem prema tlu, ali policajci se uče da pritisnu deo potkolenice ili leđa.

Policajci se takođe nauče da što pre podignu osumnjičenog sa zemlje u sedeći ili stojeći položaj, jer ležanje na stomaku može da prouzrokuje probleme sa disanjem, posebno za krupnije ljude.

Većina incidenata u Mineapolisu, kada su osumnjičeni izgubili svest prilikom držanja za vrat, odnosila se na pojedince koji su bežali od policije ili pružali nasilan otpor hapšenju.

Kurir.rs/Blic

Foto: Profimedia