ISPRAVKA Tramp informisao Putina o održavanju G7 samita
Kurir je u naslovu naveo da je Putin odbio Trampa da učestvuje na samitu G7, ali se iz teksta Večernjih novosti, koje prenosi, jasno vidi da Vladimir Putin nije “odbio”, niti zvanično komentarisao predlog američkog predsednika da se Rusija pozove na G7 samit. Navodi iz naslova su “potkrepljeni” samo mišljenjem autora da “Putin nije zainteresovan da se vraća u to društvo.
Više puta ponovljeni predlog američkog predsednika Donalda Trampa da se u septembru Rusija i njen lider Vladimir Putin ponovo pridruže samitu grupe najrazvijenih zemalja (G-7), zvanični Kremlj još nije prokomentarisao, ali su zato brojni politikolozi ocenili da u Vašingtonu ovim zapravo žele da ohlade odnose Moskve i Pekinga jer Kina nije pozvana na skup.
Na drugoj strani, ovom predlogu Trampa o naknadnom priključenju Rusije, suprotstavilo se više evropskih lidera, kao i premijer Kanade. Oni smatraju da Tramp bez dogovora sa njima ne može da zove na samit nikoga, pa ni Putina. Protivnici Trampove ideje smatraju da Rusija mora da vrati Krim pre nego što se ponovo pojavi na samitu G-7.
Inače, članovi te grupe su, pored SAD, Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Italija i Kanada. Osim Rusije, Tramp je na samit planiran za septembar, pozvao i Australiju, Indiju i Južnu Koreju.
Oni očigledno ne razumeju da Putin i nije zainteresovan da se vraća u to društvo, kao i da u Rusiji niko ne pomišlja na povratak krimskog poluostrva Ukrajini. Rusija je posle pripajanja Krima matici bila isključena iz G-7. Tada je Putin rekao da ionako od te "pričaonice" nije ni bilo koristi i da je takav format prevaziđen. Predsednik Rusije je bio jasan da se svetski problemi ne mogu rešavati bez Kine i predstavnika Južne Amerike.
Na samitu u SAD Tramp namerava da raspravlja o krivici Kine o širenju korone. U Moskvi smatraju da na Zapadu nemaju argumente za napad i optužbu Kine, i u tome ne žele da učestvuju, iako je sasvim je razumljivo što Rusija ne želi da kvari odnose sa Kinom jer su oni sada jako dobri: raste trgovinska razmena, Kina je veliki kupac ruskih energenata, a trgovinska razmena 2019. godine između te dve zemlje iznosila je 110 milijardi dolara.
Moskva ne želi ni da trenutnu zapaljivu situaciju u Americi koristi za skupljanje političkih poena. A na optužbe političara iz SAD, koji u neredima u njihovoj zemlji vide "ruski trag", u Moskvi gledaju sa podsmehom.
Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov izjavio je da se Rusija ne meša u unutrašnje stvari nijedne države, pa ni SAD. Moskovski politikolog Dmitrij Suslov kaže da politička elita u SAD nije spremna da krene u reforme društva.
Pitanje odgovornosti Kine za širenje virusa korona, što u svojim nastupima stalno ističu vodeći ljudi američke administracije, biće sigurno tema skupa G-7. Trampu će ići naruku i pre nekoliko dana objavljena vest agencije AP da je imala uvid u snimke na kojima se predstavnici SZO žale još 6. februara na ponašanje Kine i kažu da Peking ne deli s ostatkom sveta sve podatke ne bi li se procenio rizik koji korona predstavlja za ostatak sveta.
Kurir.rs/Novosti