Hiljade demonstranata šetalo je juče ulicama Vašingtona, Čikaga, Njujorka, Filadelfije i drugih američkih gradova uzvikujući "Crni životi su važni" i noseći transparente sa sličnim ili istim natpisima i imenom čoveka zbog kog su se Sjedinjene Američke Države digle na noge - Džordža Flojda. Oni su još jednom, ovoga puta jednom od najmasovnijh protesta u Vašingtonu u istoriji, želeli da se izbore protiv rasizma i policijske brutalnosti.
Ali, nisu bili jedini. Protestovalo se i u Londonu, Meksiko Sitiju, nekoliko australijskih gradova, Hamburgu, Libanu... Protesti koji su se proširili van granica SAD dobili su ekstremniji karakter. Bilo je sukoba s policijom u Londonu u kojima je povređen policajac prilikom pada s konja, demonstranti su gađali kamenjem američku ambasadu u Meksiko Sitiju, u Hamburgu je policaja upotrebila biber sprej i vodene topove...
S druge strane, u Americi je bilo mirnije, bar u poređenju sa prvim danima protesta tokom kojih je bilo paljenja policijskih automobila, pljački prodavnica, ali i žestokih sukoba s policijom koji su se u nekoliko navrata završavali i tragično. Od početka protesta do sada je, inače, ukapšeno više od 9.300 ljudi.
Juče, već oko podneva po lokalnom vremenu, u Vašingtonu se okupilo oko 6.000 demonstanata, od kojih se deo uputo ka 16. ulici koja se nalazi nedaleko od Bele kuće. Nekoliko desetina njih je otišlo do golf terena američkog predsednika Donalda Trampa gde su mu poručivali da se ne krije u bunkeru (kao što je to činio tokom jednog od protesta ispred Bele kuće). Stotine demonstranata bilo je i ispred univerzitetske bolnice "Džordž Vašington". Uzvikivali su "Ruke u vis, ne pucajte!" "Hodamo za nadu, ne za mržnju" i "Ne mogu da dišem!".
Nakon što je potvrdila da neće biti policijskog časa, gradonačelnica Vašingtona Mjuriel Bauzer pridružila se demonstrantima u američkoj prestonici.
Gradonačelnica Sijetla Dženi Durkan pozvala je ljude koji su ove i protekle nedelje učestvovali na demonstracijama širom SAD, da se testiraju na korona virus. Ona je rekla da poštuje pravo na slobodu izražavanja, ali i podsetila da se ne smeju da zaborave da pandemija i dalje traje.
Velika prašina digla se kada se društvenim mrežama proširio video snimak na kom policajci guraju starijeg čoveka (75) koji je, ispostaviće se mirovni aktivista Martin Gudžin. Ali situacija se i dalje ne stišava. Gudžin je zadobio teške povrede, dvojica policajaca Robert Mekejb i Aron Torgalski su suspendovani, a 57 njihovih kolega je u znak solidarnosti dalo otkaz. Međutim, juče su Mekejb i Torgalski pušteni na slobodu bez kaucije.
Okružni sud u Denveru zabranio je policiji da koristi suzavac, gumene metke i drugo nesmrtonosno oružje i sredstva protiv učesnika građanskih protesta u glavnom gradu države Kolorado, izvestio je Rojters. Ali, u pitanju je privremena sudska zabrana.
U mestu Redford u Severnoj Karolini juče je održana druga komemoracija Afroamerikancu Džordžu Flojdu. Više stotina građana stajalo je u redu ispred crkve u Redfordu gde je izložen kovčeg sa telom Flojda koji je rođen u tom gradu, prenosi USA Today. Duž puta koji vodi do crkve građani su položili cveće i ostavili poruke, a jedna od njih je bila: "Džordž Flojd je promenio svet".
Kao prava "bomba" iz Vašingtona u sredu uveče stigla je izjava bivšeg ministra odbrane Džejmsa Matisa, odlikovanog genrela marinaca koga su poštovale njegove trupe, koji je poručio Amerikancima da moraju da se ujedine bez predsednika.
"Donald Tramp je prvi predsednik u mom životu koji se ne trudi da ujedini američki narod - čak se i ne pretvara da pokušava. Umesto toga, on pokušava da nas podeli. Svedoci smo posledica tri godine ovih namera. Svedoci smo posledica tri godine bez zrelog vođstva", rekao je Matis u prvoj javnoj izjavi otkako je podneo ostavku 2018. godine, prenosi CNN.
Ali, Donald Tramp gotovo da se nije oglašavao na svojoj omiljenoj društvenoj mreži - Tviteru. Poslednji tvit bio je onaj u kom je gradonačelnicu Vašingtona nazvao "nesposobnom".
Podsetimo, čovek zbog kog je ustala Amerika, nenaoružani Afroamerikanac Džordž Flojd, preminuo je nakon što mu je policajac Derek Šovin kolenom stiskao vrat skoro devet minuta tokom policijskog privođenja. Njegove poslednje reči bile su "Ne mogu da dišem". Hiljade ljudi širom i van granica Amerike danas ponavlja te reči tokom demonstracija. Šovinove kolege Tomas Lejn, Aleksander Kueng i Tou Tao, optuženi su za pomaganje u drugostepenom ubistvu i drugostepenom ubistvu iz nehata.
Kurir.rs/Blic
Foto: Profimedia
POLEDAJTE BONUS VIDEO: