BEČ - U Austriji raste broj alkoholičara u starosti ispod 14 godina, pokazuju podaci klinike za odvikavanje od alkohola "Anton Prokš" u Beču.
Sa 11 godina prvo pijanstvo, a sa 14 prvi znaci alkoholizma, nisu retkost u ovoj klinici, dok je u Lincu na klinici "Vagner Jaureg" zabeležen jak porast mladih sa teškim problemima alkoholizma.Podaci Svetske zdravstvene organizacije, takođe, ukazuju na trend sve mlađih alkoholičara.
"Alkoholizam kod mladih je drugačiji nego kod odraslih", objasnio je lekar Matijas Hartman sa dečije psihijatrije, dodajući da se to otkriva tek kada ponašanje mladih postane upadljivo.
Šef odeljenja za bolesti ovisnosti u bolnici "Vagner Jaureg" Kuroš Jazdi ukazuje da ranije gotovo nije bilo jedanaestogodišnjaka koji redovno piju alkohol, ali se sada stanje promenilo.
"Konzumacija alkohola se povećava ranijim početkom pijenja alkohola", ističe profesor Mihael Musalek koji je uočio jasan porast alkoholizma kod mladih devojaka.
"Na dva dečaka sa problemom u vezi alkohola ispod 16 godina već imamo jednu devojku. Pre 15 godina je situacija bila drugačija i imali smo odnos 4:1. Zbog toga se može očekivati da će odnos za 20 godina biti sasvim drugačiji i kod hroničnih alkoholičara", kazao je on. Jazdi ne smatra da je pomeranje starosne granice kod alkoholičara prouzrokovana ranim sazrevanjem mladih.
"Ne može biti znak zrelosti kada 11-godišnjaci počnu da piju i puše, To je za taj uzrast potpuno neprilagođeno i opasno", upozorio je on i dodao da "onaj ko nauči da probleme rešava alkoholom taj mehanizam će uvek primenjivati".
On smatra da je važan uticaj roditelja, ali ukazuje da je mozak kod čoveka u potpunosti razvijen tek sa 18 godina, a da alkoholizam u mladim godinama uništava moždane ćelije.