Jedan od osnivača SZS sve nade ulagao je u Evropljane, ali je promenio ploču čim je doživeo debakl s projektom bojkotovanja izbora. Lider NS krenuo u ofanzivu preuzimanja kormila opozicije
Dragan Đilas, predsednik Stranke slobode i pravde i jedan od lidera Saveza za Srbiju, našao je u Evropskoj uniji novog krivca za propast svog projekta bojkotovanja izbora.
Ovaj konačni krah Đilasove diplomatije iskoristio je predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić i krenuo u ofanzivu da od Đilasa preuzme mesto prve violine opozicije, otkriva Kurir.
Nova runda fajta
- Čim je digao ruke od EU i shvatio da nema ništa od njihove podrške bojkota, Đilas je prešao na taktiku - napad je najbolja odbrana. Sada priča da je EU kriva što je njegov bojkot propao, a sam je, na svoju ruku, vodio kontakte s evroparlamentarcima i drugim međunarodnim sagovornicima. Jeremić sad likuje i ismeva Đilasa, pa preko svojih saradnika širi priču da je opozicija dobila šamar od EU zbog Đilasove nesposobnosti. Jeremić je naravno vrlo zainteresovan da se nametne za glavnog lidera opozicije i ovo je zapravo nova runda stare borbe između njih dvojice - priča naš izvor iz SZS.
Naknadna pamet
Kurir je već pisao o žestokim svađama Đilasa i Jeremića, i to na sastancima lidera SZS. I tada je Jeremić otvoreno govorio Đilasu da se ne razume u diplomatiju, da nanosi štetu otvorenim pismima međunarodnim akterima, pa je u nastupu besa izgovorio i rečenicu: "Neće meni časove diplomatije da drži čovek koji natuca engleski". Ipak, tada je Jeremić morao da se povuče jer su iz Evropskog parlamenta stigle poruke da je on kao sagovornik nekredibilan zbog sumnjive uloge u aferi koja je dovela do procesi protiv njemu bliskih saradnika poput Patrika Hoa, Emilija Lozoje i drugih.
Uprkos svim traljavostima bojkota opozicije, Đilas je tek uoči izbora pokazao naknadnu pamet, pa usput optužio EU za krah bojkota. On je za RSE rekao deo odgovornosti zbog toga što "ne postoje uslovi da bi do pravih izbora došlo" vidi i u EU.
- Ne možemo da očekujemo da će ljudi iz Evrope biti za bojkot izbora. Oni će biti za dogovor o izbornim procedurama vlasti i opozicije. Jasno je sad svima da je trebalo naći model kao za Makedoniju i Crnu Goru, što nije urađeno, jer, po mom mišljenju, nije bilo dovoljno ni pritiska iz Evrope, ni spremnosti da se Aleksandru Vučiću kaže da mora neke stvari da uskladi sa evropskim vrednostima i standardima - izjavio je Đilas.
Kurir.rs
POGLEDAJTE BONUS VIDEO: