OPREZ! OPASNE HEMIKALIJE U NEKIM PROIZVODIMA: Četkice za zube mogu da izazovu sterilitet i dijabetes!
Bisfenol A, odnosno BPA plastika, providna je i tvrda, od nje se prave i flašice za vodu, sportska oprema, CD i DVD diskovi
Četkice za zube napravljene su od plastike i mogu sadržati štetne hemikalije, kao što su aromatični ugljovodonici, dok dlačice same četkice mogu imati bisfenol, koji je poznati endokrini disruptor i izaziva sterilitet i pojavu dijabetesa, tvrdi Jelena Milić iz Alhema.
Bisfenol A, odnosno BPA plastika, providna je i tvrda, a od nje se pravi čitav niz svakodnevnih proizvoda, uključujući i flašice za vodu, sportsku opremu, CD i DVD, a nalaze se i u plastici koja je korišćena za izradu četkica za zube.
Svojstva hormona
Mnoge studije pokazale su da BPA ima svojstva hormona, usled čega se javila zabrinutost zbog bezbednosti njegove upotrebe u proizvodima, posebno onim koji su u kontaktu s hranom.
- Bisfenol A je endokrini disruptor koji oponaša hormon estrogen i u ogledima na životinjama se pokazalo da ima negativne efekte na zdravlje. Nalazi se u mnogim proizvodima koji se prave od plastike, a određena količina ove štetne materije može biti toksična za organizam i izazvati disbalans hormona, usled čega može doći do steriliteta, a pošto utiče i na hormon insulin, i do pojave dijabetesa - kaže za Kurir Jelena Milić iz neprofitne organizacije Alhem, koja se zalaže za bezbednu upotrebu hemikalija.
Preciznije, bisfenol A oponaša strukturu i funkciju estradiola sa sposobnošću da se veže i aktivira isti receptor kao i prirodni hormon. Rane faze razvoja su se pokazale kao najosetljivije na BPA, a pojedine studije su povezale prenatalnu izloženost sa kasnijim fizičkim i neurološkim smetnjama.
Isto ovo jedinjenje nalazi se i u fiskalnim računima, čiju je potrebu Evropska komisija 2017. godine zabranila.
- U decembru prošle godine Evropska komisija je donela odluku o zabrani BPA u plastici za izradu fiskalnih računa, odnosno o ograničenju upotrebe ukoliko je koncentracija veća ili jednaka 0,2 odsto. Odluka je počela da se primenjuje u januaru ove godine, a u Srbiji će se odluka sprovoditi od jula. Jasno je zašto treba nastaviti borbu i odstraniti upotrebu štetnog jedinjenja u drugim proizvodima.
Saveti za potrošače
Savet potrošačima je da čitaju deklaracije i izbegavaju proizvode koji sadrže ove štetne hemikalije, kaže Milićeva.
- Robu bez ovog jedinjenja prepoznaćete po oznaci "BPA free". Savet je i da izbegavate plastične četkice, čija je i dlaka uglavnom od sintetičkih vlakana. Najbolja zamena su četkice od prirodnog materijala, kao što je bambus. Preporučujem i aplikaciju pod nazivom Scan4Chem, koja je priznata na evropskom nivou i omogućava vam da skeniranjem koda dobijete sve informacije u vezi sa robom, poručuje ona.
Kurir.rs/MILICA VUJOVIĆ
Foto: Shutterstock, Printscreen