Do prošle nedelje činilo se kako je Peking zaboravio na koronavirus. Kineska prestonica već 55 dana nije prijavila lokalne zaraze i život se vratio u normalu. Firme i škole ponovo su bile otvorene, radnici su se vratili na posao, a gradski javni prevoz i parkovi ponovno su bili puni ljudi. Međutim, sve se promenilo prošle nedelje. Naime, nanizali su se novi slučajevi, a do danas je zaraženo preko 180 ljudi.
Peking je u nekoliko dana u delimičnoj blokadi. Vlasti su ponovno uvele restriktivne mere - zatvaranje stambenih četvrti i škola, kao i zabranu napuštanja grada, a u samo pet dana testirano je oko 365 hiljada ljudi.
Izbijanje zaraze u Pekingu, koji su vlasti prozvale jednim od najsigurnijih gradova u zemlji po tom pitanju, podsetnik je na to kako se virus lako može da se vrati u mesta gde se misli da je iskorenjen.
Slična priča dogodila se i u Južnoj Koreji koju su mnogi hvalili zbog nošenja sa koronavirusom. Korejske vlasti su, naizgled, stavile pod kontrolu početne brojeve. Međutim, ublažavanje mera socijalnog distanciranja i ponovnog otvaranja škola otvorilo je put novom talasu.
Singapur je takođe mnogima bio uzor u borbi protiv koronavirusa sve dok u aprilu nije izbio novi talas zaraze među radnicima-migrantima koji žive u prepunim sobama.
"Situacija je pod kontrolom"
U Kini se početni talas najvećim delom zaustavio do kraja marta. Kako se zaraza u drugim zemljama pogoršavala, Kina je zatvorila svoje granice većini stranaca, uvela strogu kontrolu na aerodromima i sve kineske državljane koji se vraćaju stavila u karantin.
Uprkos svim merama, na severoistoku zemlje pojavili su se klasteri zaraze, ali se sve odnosilo na uvezene slučajeve.
Ipak, trenutna epidemija u Pekingu najgora je dosad, a vlasti i dalje pokušavaju da pronađu izvor.
"Ova epidemija u Pekingu verovatno nije započela krajem maja ili početkom juna, već verovatno mesec dana ranije", rekao je Gao Fu, zvaničnik kineskog centra za prevenciju bolesti (CDC) dodavši kako se radi o brojnim asimptomatskim i blagim slučajevima.
Vu Zunjou, glavni epidemiolog CDC-ja, rekao je kako je epidemija ipak "pod kontrolom".
"Slučajeva će biti i sutra i preksutra, ali to nisu nove zaraze, ovo je samo otkrivanje ranijih - situacija je pod kontrolom", rekao je Vu dodavši kako ova situacija nije neočekivana.
"Sve dok postoji rizik od uvoženja slučajeva, zaraze se mogu dogoditi bilo gde", rekao je Vu, a prenosi CNN.
Kurir.rs/CNN/Index.hr