uticaj klimatskih promena

ŠTA SE TO DEŠAVA NA ARKTIKU: Izmerene prave letnje temperature, a to je već dovelo do jedne katastrofe

Foto: Profimedia

Toplo vreme u Sibiru poklopilo se s najtoplijim majem u istoriji.

U ruskom gradiću Verhojansku, koji se nalazi iznad Arktičkog kruga, u subotu je izmerena temperatura od plus 38 stepeni.

Do neuobičajenog porasta temperature u tom sibirskom gradu, koji je od Moskve udaljen oko 4.660 kilometara, došlo je zbog velikih šumskih požara u tom regionu.

U većem delu Sibira ove godine su zabeležene temperature znatno iznad proseka, jer u Jakutiji gori više od 275.000 hektara šuma.

Verhojansk ima oko 1.300 stanovnika, a u Ginisovu knjigu rekorda je upisan kao mesto sa najvećom temperaturnom amlitudom na svetu, jer je najniža izmerena temperatura bila minus 68, a do ovog vikenda najviša 37,2 stepena.

Prema klimatologu Martinu Stendelu temperaturna odstupanja na severozapadu Sibira u maju dogodila bi se samo jednom u 100.000 godina kad ne bi bilo klimatskih promena. Međutim, nije samo taj mesec bio topliji nego inače u Sibiru, cela regija imala je razdoblja natprosečno visokih temperatura tokom zime i proleća, a posebno toplo bilo je od januara.

„Nema sumnje da je to alarmantan znak“, kaže naučnica Freja Vamborg.

Foto: Profimedia
foto: Profimedia

Sibir obično prolazi kroz velike temperaturne razlike od meseca do meseca i godine do godine i već je prethodnih godina bilo meseci u kojima su temperaturne anomalije bile veće od ovih u poslednjih šest mjeseci. Ipak, nije uobičajeno videti tako natprosečno visoke temperature toliko meseci zaredom.

Najtoplija zima u 140 godina

Iako se cela Zemlja zagreva, porast temperature ne događa se ravnomerno po celoj planeti, ističe Vamborgova. Ona kaže da se zapadni Sibir izdvaja kao regija koja iskazuje snažniji trend viših temperatura i većih varijacija. Naučnici smatraju da se arktička regija prosečno zagreva dvostruko brže od ostatka planete, što je posledica globalnog zagrevanja.

Foto: AP
foto: AP

Rusija je zabeležila svoju najtopliju zimu u 140-godišnjoj istoriji meteoroloških merenja, objavio je državni Hidrometeorološki centar Rusije početkom ove godine. Čini se da toplije temperature već imaju negativno delovanje. Početkom juna, ruski predsednik Vladimir Putin uveo je vanredno stanje u sibirskom gradu Norilsku nakon što je 20.000 tona goriva iscurilo u obližnju reku iz elektrane.

Foto: EPA/Transneft PJSC HANDOUT
foto: EPA/Transneft PJSC HANDOUT

"Nornickel", kompanija u čijem je vlasništvu elektrana, kaže da su temelji rezervoara za gorivo verovatno potonuli zbog otapanja permafrosta, što ukazuje na opasnosti koje zagrevanje predstavlja po arktičku infrastrukturu i ekosistem.

"Trenutno možemo da pretpostavimo da je zbog nenormalno blagih letnjih temperatura poslednjih godina permafrost počeo da se topi i da su stubovi ispod platforme potonuli“, rekao je operativni direktor "Nornickela" Sergej Djačenko.

Foto: EPA/Transneft PJSC HANDOUT
foto: EPA/Transneft PJSC HANDOUT

Sergej Verhovec, koordinator arktičkih projekata za ruski ogranak WWF-a, rekao je da incident ima katastrofalne posledice.

"Posledice ćemo videti narednih godina, pritom, mislim na mrtve ribe, zagađeno perje ptica i otrovane životinje“, rekao je Verhovec.

Prošle godine požari su harali Arktikom, do sada nezabeleženih razmera, emitujući megatone gasova u atmosferu, prema zvaničnim ruskim procenama, zaključuje CNN.

ŠTA SE TO DEŠAVA NA ARKTIKU: Izmerene prave letnje temperature, a to je već dovelo do jedne katastrofe Izvor: Youtube

Kurir.rs/CNN