Svi su očekivali da tiski cvet izleti iz vode u nedelju, 14. juna, ali su pored čestih kiša, ovaj prirodni fenomen omeli nepovoljni hidrološki uslovi, brzina reke i povišen vodostaj
Nebo se ovih dana poigralo i sa nervima ljubitelja prirode, naročito onih koji su nestrpljivo očekivali početak cvetanja Tise. Vodeni biološki sat tera drevne insekte da u tačno određenom trenutku započnu „svadbeni ples“. Tako je i ovog juna.
- Očekivali smo da se to desi još u nedelju, 14. juna, ali su pored čestih kiša ovaj prirodni fenomen omeli nepovoljni hidrološki uslovi. Tisa je brza, vodostaj povišen. Reka je procvetala u utorak, a i u naredna dva dana mogao je da se vidi veliki broj insekata iz porodice vodenih cvetova. Doduše, glavno rojenje nije bilo intenzivno kao prethodnih sezona - kaže za Kurir Jožef Gergelj, poznati biolog iz Sente.
Tokom nekoliko sati svog života, u ljubavnom letu, insekt obezbeđuje nova pokoljenja. Gergelj pojašnjava šta se zapravo dešava.
- Larve na početku rojenja napuštanju glineno dno. Tamo borave tri godine. Prvo na površinu izleću mužjaci. Ako vidite da površina vode vri, to znači da i do trideset mužjaka pokušava da se dokopa ženke. Mužjaci uginu nakon samo nekoliko sati, dok ženke ostaju u životu, tek koliko im je potrebno da na površini reke polože jajašca - kaže Gergelj. Ovaj prirodni fenomen može da se vidi sa obale, a osećaj je upečatljiviji ako ste u čamcu.
Cvetanje Tise najbolje može da se doživi na izlazu iz Kanjiže prema Horgošu, ali i kod Sente, Novog Bečeja, Novog Kneževca i još nekih mesta. Biolozi kažu da nešto slično može da se vidi još samo na drugom kraju sveta, na reci Jangcekjang u Kini.
Kurir.rs, S. Urošev