KURIR NA TESTIRANJU NAJSAVREMENIJEG APARATA SUPERKAMERA otkriva kancer za 5 minuta
Vidi sve Uz duplo manje zračenja od starijih uređaja gama kamera u ranoj fazi detektuje i Parkinsonovu bolest, demenciju, epilepsiju
Savremena gama kamera pomoću koje za kratko vreme i sa duplo manjom dozom zračenja može da se u ranoj fazi precizno otkriju onkološka oboljenja, Parkinskonova i Alchajmerova bolest, demencija, epilepsija, ali i bolesti srca, počinje s radom u Kliničkom centru Srbije.
Efikasnije
Direktorka Centra za nuklearnu medicinu prof. dr Vera Artiko kaže za Kurir da će ova kamera, instalirana u novoizgrađenom delu centra, omogućiti najbolju dijagnostiku u onkologiji, kardiologiji, endokrinologiji, a naročito u situacijama kada se dugo luta s dijagnozom.
- Nuklearna medicina je zasnovana na tome da se pacijentu daje određena doza radioaktivne supstance, odnosno radiofarmaka, koja se preuzima od organa koje želimo da ispitamo. Uređaji u nuklearnoj medicini, kao što je gama kamera, služe da registruju distribuciju radioaktivne supstance u telu. Možemo na osnovu toga čak i da vidimo kolika je aktivnost tumora i da li se smanjuje nakon terapije - kaže dr Artiko za Kurir.
Prof dr Dragana Šobić Šaranović objašnjava da sa novom gama kamerom imaju mogućnost da mnogo efikasnije, dva puta brže i sa duplo manjom dozom zračenja od starijih uređaja i za pacijente i za medicinsko osoblje, ispitaju veći broj kardioloških bolesnika.
- Ako je do sada snimanje trajalo 10-15 minuta, sad će biti pet do sedam minuta. S ovom metodom se procenjuje kakva je prokrvljenost srčanog mišića kod bolesnika koji imaju oboljenja kao što je angina pektoris i kod onih koji su već preležali infarkt, što veoma utiče na odluku o terapiji. Veoma je važna i kvantifikacija, što znači da sad možemo tačno izračunati procentualno koliko promena zahvata u srčanom mišiću - kaže dr Šobić.
Rano otkrivanje
Specijalista neurologije Leposava Brajković objašnjava da je posebno mesto ovih metoda u dijagnostici neurodegenerativnih bolesti, naročito u ranim fazama bolesti, a kada CT i magnetna rezonanca ne mogu pokazati strukturne lezije i promene, ova kamera će to prikazati.
- Pomoći će u dijagnozi rane faze Alchajmerove bolesti i demencije, ali i Parkinsonove bolesti, a jasno je koliko je važno rano otkriti bolest zbog lečenja. Ovo je jedina metoda koja može pokazati Parkinsonovu bolest u ranoj fazi i mi smo jedini koji radimo tu studiju. Značajna je dijagnostika i u predhirurškoj evaluaciji epilepsije, koja ne može da se leči lekovima. Sada možemo videti epileptično žarište u moždanoj kori i u toku samog napada, što pre nije bilo moguće - kaže dr Brajković.
JELENA PRONIĆ