U odnosu na sredinu marta, kad je Kikinda bila jedno od tri najveća žarišta virusa COVID-19, zbog čega su restriktivne mere uvedene 17. marta, dok je tri dana kasnije u novosadskom KCV preminuo penzioner iz Kikinde, prva žrtva korona virusa u Srbiji, u poslednja dva meseca, srećom, epidemiološka situacija potpuno je drugačija.
Direktorica kikindskog Zavoda za javno zdravlje, dr Sandra Radlović, izjavila je da već dva meseca, preciznije rečeno od 26. aprila, nisu registrovani novi slučajevi obolelih od korona virusa. Zadovoljavajuća epidemiološka situacija rezultat je, kako je rekla, pravih mera u pravo vreme i na pravom mestu:
-Građani su poštovali sve naložene mere. Svi zajedno, uspešno smo odgovorili prvom epidemijskom talasu, ali je suviše rano za bilo kakve konačne ocene. Do kraja epidemije, dug je put pred nama.
Virus nije nestao- ocenila je dr Radlović. U izjavi za TV Kikinda direktorica ZZJZ potvrdila je da je
virus i dalje prisutan: - Da li je slabije virulencije, niko ne može da kaže. Samo znamo da je manje infektivna doza. To znači da se manja količina klica prenosi sa pacijenta na pacijenta. Osoba koja oboli, sa tom manjom infektivnom dozom, imaće blažu kliničku formu bolesti ili je uopšte neće ni imati. To su asimptomatski nosioci
bolesti- pojasnila je dr Radlović i pozvala Kikinđane da poštuju sve zdravstveno-higijenske mere opreza:
-To podrazumeva nošenje zaštitnih maski u zatvorenom prostoru, poštovanje fizičke distance i pranje ruku. Moje lično mišljenje je da vakcinu ne treba da očekujemo pre jeseni 2021. godine. Činjenica je da virus i dalje cirkuliše. Moramoda budemo oprezni dok ne steknemo kolektivni imunitet ili ne dočekamo vakcinu. Mišljenja sam da vakcinu ne treba da očekujemo pre jeseni 2021. godine - poručila je dr Radlović.
(Kurir.rs / S.U. / Foto: S.U.)