Slovenački ministar unutrašnjih poslova Aleš Hojs potvrdio je da Slovenija od ponoći Hrvatsku spušta sa "zelene" na "žutu listu" epidemiološki manje sigurnih država, čime se zaoštrava kontrola prilikom ulaska u Sloveniju.
Kako je pojasnio, to je učinjeno zbog pogoršanja epidemiološke slike u Hrvatskoj, ali u prvom redu zbog slovenačkih državljana ili onih sa stalnim prebivalištem u Sloveniji koji su lagali slovenačka službena tela prilikom povratka u Sloveniju.
"Svaki prelaz neke države sa 'zelene' na 'žutu' listu i obrnuto vezan je uz konkretno epidemiološko stanje", rekao je Hojs dodavši da je Hrvatska već prešla kriterijum od 10 novih zaraza na 100.000 stanovnika dnevno u razdoblju 14 dana.
Posebni uslovi za one na "žutoj listi", a na kojoj su sada uz Hrvatsku i Češka i Francuska, znači da će oni morati u 14-dnevni karantim, osim u predviđenim izuzecima, a to su prekogranični radnici, turisti s potvrđenom rezervacijom, zdravstveni radnici, hitni slučajevi poput sahrana, nosioci diplomatskih pasoša i slično.
Hojs je istakao da veruje kako se Hrvatska "relativno brzo", ako preduzme mere i obuzda širenje infekcija, može vratiti na "zelenu listu".
"Verujem da će se Hrvatska relativno brzo kontrolom stanja vratiti u zelenu zonu", kazao je Hojs.
Za tranzit preko Slovenije bez zaustavljanja oni koji dolaze iz destinacija sa "žute liste" u pravilu treba da imaju negativan rezultat testa na COVID-19, i to ne stariji od 36 sati.
Za osobe koje dolaze iz zemalja s "crvene liste" obavezan karantin
Hojs je rekao da je režim pooštren pre svega zbog toga što su neki državljani Slovenije pre prolaska kroz Hrvatsku boravili u Srbiji, BiH, na Kosovu ili nekoj drugoj državi s "crvene liste" epidemiološki vrlo rizičnih država, što ne bi prijavili kako bi izbegli 14-dnevni obavezujući karantim i tako su doveli do novih zaraza u Sloveniji, gde je poslednje sedmice dnevno beležen dvocifren broj infekcija.
Zbog toga će nosioci slovenačkih dokumenata od ponoći na subotu, kada iz Hrvatske dolaze na slovenačku granicu, na graničnom prelazu dokumentima ili računima morati dokazati da su boravili u Hrvatskoj, a ne na drugim destinacijama ako ih to zatraži granična policija.
Za one koji su boravili u državama s "crvene liste" biće otvorena samo četiri granična prelaza, gde će im se izdavati rešenja o obavezujućem karantinu koja će odmah stupiti na snagu.
Reč je o graničnim prelazima Gruškovje/Macelj, Obrežje/Bregana, Metlika/Jurovski Brod i Jelšane/Rupa, a rešenja o karantinu za putnike iz tih destinacija izdavaće se na isti način i na aerodromu "Brnik", te na graničnom prelazu s Mađarskom - Pince.
Hojs je kazao da će policija i na ostalim graničnim prelazima s Hrvatskom proveravati istinitost dokumentacije o boravku u Hrvatskoj, te ako posumnja u njihovu verodostojnost imati diskreciono pravo da takve putnike uputi na jedan od četiri prelaza za one kojima se određuje 14-dnevni karantin.
Izdavanje odluka o karantinu verovatno će povećati gužve i vreme čekanja na granici i za ostale.
Druge sedmice ta bi procedura mogla biti ubrzana nakon što će u parlamentu biti prihvaćen novi zakon kojim će se omogućiti elektronski prenos izdatih rešenja skeniranjem dokumenata, pojasnio je Hojs.
Kazna za kršenje odredaba o karantinu iznosi 400 do 600 evra, a u slučaju da se utvrdi da je na taj način došlo do širenja zaraze na druge osobe, za takve ljude postoji i krivična odgovornost, upozorio je Hojs.
Kurir.rs/Atvbl.com