SVI SE PLAŠE KIMOVIH RAKETA, A NE ZNAJU ZA OVU TAJNU: Sistem koji je započeo njegov deda vodi Pjongjang pravo do pobede

EPA / KCNA

Prošlog meseca Severna Koreja se pojačala tenzije prema svom susedu, Južnoj Koreji.

Globalna zajednica se momentalno plašila novog rata. Stvari su doživjele vrhunac kada je Sever razneo zajedničku kancelariju za vezu sa Jugom u pograničnom gradu Kaesong.

Sada su SAD objavile da su spremne da po četvrti put vode pregovore sa Severom tokom predsedavanja Donalda Trampa.

Mnogi su zaključili da je takav sastanak ono što je Sever želeo da obezbedi pokazivanjem svoje vojne moći.

Nuklearni pregovori su zastali između Severa i SAD-a nakon poslednje runde razgovora Trampa i Kima 2019. godine.

To dolazi nakon što je američka delegacija otputovala u Seul u Južnoj Koreji na sastanak sa zvaničnicima tamo uoči američkih predsedničkih izbora u novembru.

Izaslanik Vašingtona u Pjongjangu, Stiven Bigun, međutim, jasno je dao do znanja da SAD nisu podnele zahtev za sastanak Severu.

Glavna pretnja Severne Koreje u velikoj meri se smatra njen ogromnim nuklearnim arsenalom.

Studije su sugerisale da je Hvasong-14 imao najsmrtonosniji potencijal - procenjujući da može preći 10.000 km ako bude ispaljen na maksimalnoj putanji.

SVI SE PLAŠE KIMOVIH RAKETA, A NE ZNAJU ZA OVU TAJNU: Sistem koji je započeo njegov deda vodi Pjongjang pravo do pobede Izvor: Youtube

To bi Pjongjangu dalo prvu interkontinentalnu raketu (ICBM), sposobnu da dosegne Njujork - Na kraju je Hvasong-14 dostigao maksimalnu visinu od 3.000 km, mada je njegov naslednik Hvasong-15 uspeo da dospe do 4.500 km.

Njegove ostale rakete, međutim, kao što je Hvasong-12, mogu preći 4.500 km (američke vojne baze) - postavljajući američke vojne baze na pacifičko ostrvo Guam na udaljenostima.

Ipak, prema arhiviranom belom papiru Južne Koreje sačinjenom 1990. godine, nuklearno naoružanje nije najopasnija snaga severa.

U radu se priznaje znanje o ogromnom i složenom sistemu tunela koji se prostire pod zemljom, a često vodi na jug.

1971. godine tadašnji vođa Kim Il-sung naredio je masovnu kampanju izgradnje tunela.

Prema dokumentu, Kim je tokom sastanka kampanje u to vreme izjavio da "jedan tunel može biti snažniji i efikasniji od deset atomskih bombi koje su sastavljene a tuneli su najidealnije sredstvo za probijanje utvrđene linije fronta na Jugu".

Kampanja za izgradnju tunela trebalo je da bude okončana do 1975.

Zamišljeno je da se koristi u miru za usmeravanje agenata u Južnu Koreju ili u ratu kako bi komandosi i lake pešadijske jedinice zaobišli teška utvrđenja DMZ-a.

To bi, tvrdi Sever, preseklo logističke linije Južne Koreje, stvarajući "drugu liniju fronta" kroz koju bi pojačanja morala da se probiju.

Kurir.rs/Express.co.uk
Foto:EPA