Na snimcima sa kamera, koje su na sebi imala dvojica policajaca iz Mineapolisa tokom hapšenja Afroamerikanca Džordža Flojda 25. maja, vidi se kako Flojd uspaničeno i uplašeno govori policajcima, nekoliko minuta pred smrt, da nije loš čovek, dok oni pokušavaju da ga ubace u policijski automobil.
"Nisam ja takva vrsta čoveka. Upravo sam imao Kovid, čoveče, ne bih da ponovo prolazim kroz to", rekao je Flojd dok se borio sa policajcima, prenosi AP.
Jedan očevidac molio je Flojda da prestane da se odupire, poručujući mu da ne može da pobedi.
"Ne želim da pobedim", odgovorio je Flojd.
Nekoliko minuta kasnije, Flojd je ležao, okrenut licem prema asfaltu, a kamere su zabeležile kako, sve tišim glasom, povremeno govori: "Ne mogu da dišem", sve dok mu se telo nije potpuno umirilo.
Iako su transkripti snimka ranije objavljeni, sam video snimak predstavlja najpotpuniji uvid javnosti u interakciju Flojda sa policajcima, koji su kasnije optuženi za njegovu smrt.
Novinarima i predstavnicima javnosti dozvoljeno je u sredu da pogledaju snimak, uz zakazan termin.
Sudija Piter Kejhil, bez objašnjenja, odbio je da dozvoli objavljivanje snimka.
Snimci policajaca Tomasa Lejna i Džej Kuenga deo su krivične prijave protiv njih dvojice i još dvojice policajca zbog Flojdove smrti 25. maja ove godine.
Policajac Derek Šovin, koji je držao koleno na vratu Flojda skoro osam minuta, optužen je za ubistvo drugog stepena.
Lejn, Kueng i treći policajac Tou Tao optuženi su za pomaganje i podržavanje ubistva.
Sva četvorica policajaca otpuštena su dan nakon Flojdove smrti. Snimak pokazuje pogled policajaca na smrt Flojda, kojoj je javnost već mogla da svedoči zahvaljujući snimku s mobilnog telefona jednog prolaznika, što je izazvalo proteste u Mineapolisu i drugim gradovima širom sveta i podstaklo debatu u SAD o rasizmu i reformi policije.
Flojd je delovao uznemireno od trenutka kada su mu policajci tražili da izađe iz vozila u blizini prodavnice u Mineapolisu, gde se sumnja da je koristio lažnu novčanicu od 20 dolara.
Kada nije odmah pokazao ruke, Lejn je uperio oružje, na šta je Flojd rekao da su ranije pucali u njega.
Policajci mu ubrzo stavili lisice, a on je postajao sve uznemireniji i govorio da je klaustrofobičan, moleći ga da ga ne stavljaju u policijski automobil.
Tokom borbe s policajcima, Flojd je izgubio cipelu.
Ono što je izgleda bila Šovinova kamera pala je ispod vozila, a Flojd je na kraju završio na trotorau, dok su ga policajci držali.
Policajci zvuče nezainteresovano dok prolazi vreme.
"Mislim da pada u nesvest", kaže jedan od njih.
Čuje se i da neko pita "Dobro ste momci?", a neko odgovora "da, za sada".
Drugi policajac, koji izgleda da je bio Lejn, kaže da mu je koleno malo ogrebano, ali da će preživeti.
Lejn nije zvučao zabrinuto kada je prvi put pitao Šovina da li bi trebalo da Flojda okrenu na stranu i sugerisao da je Flojd u delirijumu. Može se čuti kako okupljeni građani izražavaju strah zbog stanja Flojda, pitajući da li ima puls i da li diše.
Nekoliko minuta kasnije, Lejn zvuči malo više zabrinut kada ponovo pita da li da Flojda okrenu na stranu.
Policajci su zaćutali, dok Keng proverava puls Flojda i govori da ne može da ga pronađe.
Na Lejnovoj kameri se zatim vidi kako prati nepokretnog Flojda na nosilima u vozilu hitne pomoći, gde dobija instrukcije da izvrši reanimaciju.
Zatim se vidi kako Lejn rukom pritiska Flojdov grudni koš, bez rezultata, prenosi Glas Amerike.
Vozilo Hitne pomoć je nekoliko minuta bilo parkirano blizu prodavnice, dok su Lejn i pripadnici Hitne službe pokušavali da ožive Flojda, umesto da odmah krenu ka bolnici.
Predstavnik Flojdove porodice tužio je grad Mineapolis i četiri policajca federalnom sudu, tražeći novcanu odštetu.
U prijavi se kao optuženi navode grad Mineapolis i četvorica policajaca koja su učestvovala u hapšenju pod sumnjom da je korišćena falsifikovana novčanica od 20 dolara u prodavnici.
Traži se novčana odšteta od policije i od grada.
Kurir.rs/Tanjug