KRIZNI ŠTAB Dr Darija: Opada broj obolelih, najzaraženiji BG i NS! U Subotici brojke rastu
Ima gradova bez ijednog slučaja, rekla je dr Kisić Tepavčević dodavši da sve atuelne mere ostaju na snazi do daljeg
BEOGRAD - Krizni štab za borbu protiv korone obraća se javnosti .
U poslednja 24 sata u Srbiji je na korona virus testirano 9.590 osoba, njih 287 bilo je pozitivno, dok je, nažalost, preminulo sedam osoba. Prema poslednjim podacima Ministarstva zdravlja na respiratorima se nalaze 143 pacijenta.
Dr Darija Kisić Tepavčević je naglasila da broj obolelih opada kao i da je smanjen udar na zdravstvo zahvaljujući aktuelnim merama. Ona je apelovala na građane da poštuju mere kako bi se broj zaraženih smanjivao.
Doktorka je istakla dasu i dalje "najzaraženiji" Beograd i Novi Sad, ali da ima gradova u Srbiji koji nemaju nijednog potvrđeno pozitivnog. Ona je rekla da je primećen porast broja u Subotici.
- Strože preventivne mere donete prošlog meseca kako bi se sprečilo širenje korona virusa, ostaju na snazi do daljeg, poručila je danas zamenica direktora Instituta "Batut". "Vidimo da imaju efekta i mere ostaju do daljeg", rekla je Kisić Tepavčevićeva na pres konferenciji odgovarajući na pitanja novinara da li mere donete pre oko mesec dana, među kojima i ograničenje rada ugostiteljskih objekata, ostaju na snazi, odnosno da li je štab o tome razgovarao.
Kada je reč o starosti pacijenata na respiratorima, ona je rekla da te podatke nema, ali da se poslednjih nedelja beleži pomeranje uzrasne grupe ka starijim, a pokazuje se ono na šta su lekari apelovali - ukoliko stariji obole, po pravilu je veća verovatnoća za komplikacije i mehaničku ventalicuju. Dodala je da među umrlima u ovom momentu najviših starije osobe.
Tepavčević: Činimo sve da pomognemo kolegama u Velikom Popovcu
Zamenica direktora Instituta "Batut" Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da se čini sve kako bi se pomoglo kolegama-medicinarima u Domu za smeštaj starijih osoba u Velikom Popovcu, gde je trenutno 94 lica zaraženo virusom kovid, od kojih je 11 zdravstvenih radnika.
Na pitanje da li je država rešila problem sa nedostatkom medicinskog osoblja u Domu za smeštaj starijih osoba u Velikom Popovcu, pozivajući se na izjavu ministra zdravlja Zlatibora Lončara da će biti poslata pomoć lekara i medicinskih radnika, gde, kako je tvrdio novinar, rade samo jedan lekar i tri sestre, Kisić-Tepavčevićeva je naglasila da se sve čini ako bi se pomoglo kolegama koji su tamo i da se poveča broj medicinskih radnika zbog stalnog nadzora.
"Devedesetčetiri osobe, od kojih 11 zaposlenih zdrastvenih radnika, imamo tamo zaraženo. Kada su u pitanju normativi lekara i medicinskih sestara, u ovom momentu imamo zdrastvene radnike i njihove kontakte koje su u izolaciji i ne mogu da dolaze na posao i to je zbog epidemiološke sitacije opravdano", kazala je ona. Naglasila je da kao i u svim drugim ustanovama gde boravi zdravstveno ranjiva populacija, svi koji imaju kliničku sliku su hospitalizovani ili će biti hospitalizavoni.
"Niko neće ostati nehospitalizovan. U Nišu kada je otkriven virus u ustanovi, manji broj je imao kliničku sliku koja je zahtevala hospitalizaciju, što je bilo čudno jer je bilo ljudi koji su stariiji i imali pridružena oboljenja ali narednih dana stanje se pogoršalo i oni su bili hospitalizovani", podsetila je Kisić Tepavčevićevas.
Navela je da je potreban visok nivo predostrožnosti, te da može u i kratkom vremenskom periodu pogoršanje zdrastvene slike.
"Zato nam treba značajan broj radnika koji će pratiti njihovo stanje", zaključila je ona.
(Kurir.rs)