HAJKA PROTIV TELEKOMA SRBIJA: Mediji Junajted grupe rade u službi krupnog kapitala
Predstavljaju se za perjanicu nezavisnog novinarstva, ne služe opštem dobru i javnom interesu i interesu građana Srbije, već isključivo slede interese vlasnika
Hajka protiv Telekoma Srbija koja se vodi u medijima u vlasništvu njegove konkurencije - Junajted grupe - direktno je u službi krupnog kapitala, kaže istraživački novinar Marko Matić.
- Mediji koji su u vlasništvu Junajted grupe, a koji se predstavljaju za perjanicu nezavisnog novinarstva, ne služe opštem dobru i javnom interesu i interesu građana Srbije, već isključivo slede interese svojih vlasnika. Oni direktno rade u službi krupnog kapitala - naveo je Matić za Pink.
Gde im je sedište
On navodi da je u to upletena politika, a kao izaslanik ove interesne grupacije najglasnija je Marinika Tepić, potpredsednica Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa.
- I njoj je lako da dođe ispred Telekoma, gde je sve otvoreno, na berzi, transparentno, da drži konferencije. Ali kada bismo ista pitanja mi hteli da postavimo Junajted grupi i SBB, morali bismo da odemo na Ostrvo Men (Isle of Man), koje se nalazi između Velike Britanije i Irske. To je ostrvo sa dvadesetak hiljada stanovnika i tamo Gordana i Dragan Šolak vode sedište kablovskog operatera. SBB se nalazi na ovom ostrvu. E sad, vidite kako se krije vlasništvo i kako se iznosi novac iz Srbije, za razliku od Telekoma, koji ima sedište i sve transparentno - kaže Matić.
On je istakao da se Telekom ponaša po tržišnim pravilima, a da je, kako kaže, zamena teza to što govore da SBB, kao firma u privatnom vlasništvu, ima pravo da ulaže u šta želi, a da Telekom to ne bi trebalo jer je u državnom vlasništvu.
Zamena teza
- To je zamena teza. Telekom je novac uložio u razvoj optičke mreže, koja je mreža budućnosti, uložio je u razvoj mobilne telefonije, uložio je u akviziciju manjih operatera da bi povećao broj korisnika na tržišnom učešću. Investirao je u sportske sadržaje, u snimanje serija da bi kasnije uvećao prihode. Investicije će se isplatiti najviše za pet godina. Građani Srbije danas imaju više od Telekoma nego što su imali - kaže Matić.
Kurir.rs/ Foto: Printscreen YT