PLJAČKA! RODITELJI ŠKOLARACA NA MUKAMA: Ni ove školske godine nema kupovine polovnih knjiga za treći i sedmi razred!
Kompleti knjiga za niže razrede osnovne škole koštaju od 8.000 dinara pa naviše, dok kompleti udžbenika od petog do osmog dostižu sumu i do 20.000 dinara
Roditelji će i ove godine pretrpeti znatne finansijske izdatke, jer kompleti knjiga za niže razrede osnovne škole koštaju od 8.000 pa naviše, dok kompleti udžbenika od petog do osmog dostižu sumu i do 20.000 dinara! Roditelji trećaka i sedmaka neće moći da uštede kupovinom polovnih udžbenika, jer se ove godine štampaju nova izdanja!
Da roditeljskim mukama tu nije kraj, jasno je i kad se na ove svote dodaju izdaci za nabavku školskog materijala, za koji je potrebno izdvojiti minimum 5.000 dinara.
Na gubitku svi
Ulični prodavac polovnih udžbenika u centru Beograda kaže za Kurir da im ove godine posao propada, jer se knjige se menjaju iz godine u godinu. - Roditelji neće da rizikuju, čuli su da se izdanja stalno menjaju, pa kupuju nove knjige. Dođu sa spiskovima u knjižare i hvataju se za glavu kad čuju cene. Knjige za osnovnu školu prodajemo po ceni od 400-500 dinara po komadu. Ove godine nećemo prodati nijednu knjigu za treći i sedmi razred jer se štampaju nove, sve zalihe možemo slobodno da bacimo - kaže očajno. Njegov "kolega" iz "Zavoda za udžbenike" ističe da su kod njih cene knjiga najniže u odnosu na konkurenciju, te većina roditelja naručuje knjige kod njih, naročito i zbog toga što nude opciju plaćanja na šest rata.
- Kompleti za prvi razred kod nas se kreću od 7.000 dinara, bez engleskog, dok u nekim drugim knjižarama za komplet udžbenika za prvaka, sa engleskim jezikom, treba izdvojiti minimum 8.100 dinara - objašnjava ovaj prodavac. Pojedini izdavači komplet knjiga za više razrede osnovne škole naplaćuju i do 17.000 dinara, što se vidi i u njihovim internet prodavnicama kad napunite "korpu" osnovnim paketom.
Povlašćene kategorije
Ana Matić, direktorka Osnovne škole "Cana Marjanović", objašnjava za Kurir da je u toj školi praksa da roditelji od odeljenskih starešina dobiju spisak udžbenika koje je potrebno kupiti i da je na roditeljima odluka na koji način će udžbenike nabaviti.
- Pravo na dodelu besplatnih udžbenika imaju učenici iz porodica koji su korisnici socijalne pomoći, učenici sa smetnjama u razvoju i invaliditetom koji osnovnoškolsko obrazovanje stiču po individualnom obrazovnom planu, učenici kojima je potrebno da koriste Brajevo pismo... Takođe, deca koja ostvaruju pravo na besplatne udžbenike su i učenici koji su u porodicama treće ili svako naredno rođeno dete, pod uslovom da su i ostala deca u sistemu školovanja - objašnjava Matićeva.
Foto/Source:EPA/Bo Amstrup/Kristina Vasković