pregovori u americi

KOSOVSKA DELEGACIJA NAPRAVILA SKANDAL U VAŠINGTONU: Deo delegacije nezadovoljan sporazumom odbio da ode u Belu kuću

Shutterstock

Stručnjak za politička pitanja Imer Muškolaj, koji boravi u Vašingtonu, napisao je da je dolazak kosovske delegacije u Belu kuću pomeren.

On je objasnio da se to desilo zato što se deo delegacije iz AAK protivi sporazumu i odbija da ide.

"Odlazak kosovske delegacije u Belu kuću se odlaže. Deo AAK se protivi", napisao je Muškolaj a objavio portal Bota Sot.

Avdulahu Hotiju, tzv. kosovskom premijeru i predstavniku Prištine na razgovorima koji se u Beloj kući vode sa našom delegacijom na čijem je čelu predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ne piše se dobro sudeći po najnovijim saznanjima iz Vašingtona.

Albanska delegacija koja je na sva usta, nedeljama pred odlazak u SAD, najavljivala kako će tamo "Srbija priznati nezavisno Kosovo" ne samo da se u Prištinu neće vratiti s "priznanjem" nego bez još mnogo toga što su smatrali već gotovim poslom.

Baš zbog organizovanog, dobro pripremljenog i jakog nastupa srpske delegacije na čelu s predsednikom Vučićem, ne samo da su se albanski snovi raspršili nego je došlo i do razdora unutar same albanske delegacije pa su počele da pucaju tikve i sevaju varnice jer ni Hoti ni njegov koalicioni partner Haradinaj nisu dobili što su hteli i očekivali nego su za stolom, preko puta kog su za pregovarače imali delegaciju iz Beograda, ostali kratkih rukava.

Tako se Haradinaj odmah uzjogunio pa je Hotiju već u Vašingtonu dao do znanja da od partnerstva u prištinskoj vladi nema ništa i da on iz nje najverovatnije izlazi ako bude potpisano ono što je na Trampovom stolu.

Naime, Ramuš Haradinaj je Avdulahu Hotiju rekao da treba da odbije sporazum, a tačka razdora su jezero Gazivode. Haradinaj traži od aktuelnog premijera Avdulaha Hotija da ne potpisuje danas popodne sporazum sa Srbijom, jer su predmet tog dokumenta i jezero Gazivode, čime Srbija dobija pristup navodno kosovskim resursima.

Haradinaj ukazuje da u predlogu sporazuma u Vašingtonu postoje i druge problematične tačke, kao što je mini Šengen, te i moratorijum na članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama na godinu dana.

Amerikanci, zbog nastalih tenzija, prete da će svako ko se usprotivi sporazumu imati SAD protiv sebe.

(Kurir.rs/Foto ilustracija: Shutterstock)