Politika

ŠTA SE KRIJE IZA POTRESA OKO GAZIVODA: Stručnjaci objašnjavaju tačku sporazuma koja je razbesnela Albance

Foto: Zoran Šaponjić

Potpisanim sporazumom u Vašingtonu konačno će se uvesti red u korišćenje jezera Gazivode, a ova tačka dogovora iz Bele kuće napravila je veliki potres na političkoj sceni u Prištini.

Odeljak o energetskom i prirodnom resursu na severu južne pokrajine najviše je ražestio stranačke krugove Albanaca na KiM, jer se u tamošnjoj javnosti on tumači kao oduzimanje ekonomskog suvereniteta lažnoj državi. Odnosno, Beograd konačno ima pravo da dobija kilovate iz hidrocentrale koju je i - izgradio.

Dve strane obavezale su se da će raditi sa američkim odeljenjem za energetiku na izradi studije izvodljivosti, a sve u cilju zajedničke upotrebe vode iz akumulacije.

Foto: TV Pink Printscreen
foto: TV Pink Printscreen

Kako za "Novosti" objašnjavaju stručnjaci za energetiku, izradom studije izvodljivosti, tačno će se znati koji su kapaciteti, kolika je proizvodnja i ono što je najbitnije, raspodela novca između Beograda i Prištine, a sve na osnovu vodenih kapaciteta.

Šta se menja sporazumom

Kilovati koji se proizvode na Gazivodama idu u elektromrežu Prištine, ali ih dominantno koristi severni deo pokrajine. Jezero Gazivode je najbitnije za vodosnabdevanje, ali i hlađenje termoelektrane u Obiliću. Struja koja se proizvede iz Gazivoda, do sada nije stizala u centralnu Srbiju, ali će se ovim sporazumom to promeniti.

- Detalji tek treba da se dogovore, ali će studija uspostaviti sve što Gazivode pružaju, od vodosnabdevanja, električne energije, troškova koji to prate i prihoda koji budu bili, jer svako treba nešto da dobije. To je jedini njen smisao.

Struju koja se proizvodi u Gazivodama moći će da koristi i centralna Srbija, jer će transparentno da kola kroz mrežu, kao što radi Višegrad. Znaće se tačno gde su kilovati otišli i koliko je to koštalo.

Kurir.rs/Novosti