Srpski član Predsednitva BiH Milorad Dodik je, povodom obeležavanja stradanja Srba u Vozući u proteklom ratu, istakao da je to mesto simbol stradanja srpskog naroda, ali i nepokolebljive volje da se preižvi i sačuva sećanje na progon Srba sa Ozrena.
"Stradanje Srba u dolini reke Krivaje predstavlja jo jedan dokaz etničkog čićenja srpskog naroda u BiH koje su počinili mudahedini i pripadnici takozvane Armije BiH potpomognuti NATO avionima, istakao je Dodik.
On je naglasio da bestijalno divljanje mudžahedina i muslimanskih vojnika nad nedužnim srpskim narodom treba da bude stalna opomena i podsećanje na nevino stradale žrtve koje nikada ne smemo zaboraviti.
"Uspomena na njih i njihovo mučeničko stradanje mora ostati zauvek u sećanju svih nas, posebno zbog budućih generacija. Vozuća, Zavidovići, Zenica, Banovići i Žepče su mesta koja će zauvek biti označena crnom bojom u srcima naroda Republike Srpske jer je u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu sa tog područja proterano više od 40.000 Srba", naveo je Dodik.
Iako je, kazao je, prošlo 25 godina od zverskog stradanja srpskog naroda Ozrena te rane su još sveže i nikada neće moći ni da zarastu.
"Te rane ostaju kao trajni oiljci, jer smo tu videli prve slike šutiranja srpskih glava od pripadnika pokreta 'El mudahedin', a svet je na to ćutao i zatvarao oči. S toga danas, na ovaj tuan dan, treba da budemo i srećni što imamo slobodu, imamo svoju Republiku Srpsku koja je garant našeg opstanka i naše budućnosti", poručio je.
Masovno stradanje Vozućana trajalo je od 10. do 24. septembra 1995. godine, usled ofanzive 23.000 muslimanskih vojnika Drugog i Trećeg korpusa takozvane Armije BiH i odreda "El mudžahedin", NATO bombardovanja i njihovih jedinica za brza dejstva, kao i pakistanskog kontingenta međunarodnih mirovnih snaga.
Tada je spaljeno 30 srpskih sela, protjerano 1.920 srpskih porodica sa 7.680 članova, ubijeno 459 boraca Vojske Republike Srpske i civila, dok se za većim brojem još traga.
Padom Vozuće okončano je proterivanje i etničko čišćenja Srba sa područja zeničke regije, koje je započelo 1992. godine.
Kurir.rs/Tanjug