BROJ OBOLELIH U JUŽNOJ AMERICI PREŠAO 8 MILIONA: SZO misli da će pandemija biti stavljena pod kontrolu za 2 godine
Svetska zdravstvena organizacija ne zna kada će pandemija korona virusa biti završena, ali pretpostavlja da će bolest biti stavljena pod kontrolu u roku od dve godine, saopštila je preš služba te organizacije.
Danas se obeležava tačno šest meseci kako je SZO proglasila pandemiju, iako je u početku ta organizacija pojavu virusa kovid-19 smatrala pandemijom sa nekoliko žarišta, prenosi Tas s.
"Sa ove tačke gledišta ne možemo da kažemo kada će pandemija biti završena, ali je moguće uz globalne napore i modernu tehnologiju da će biti stavljena pod kontrolu za par godina", navodi se u saopštenju.
Kako se navodi, države bi trebalo da se fokusiraju na četiri prioriteta - sprečavanje pojačavanja virusa, osnaživanje ljudi da se zaštite, osnove javnog zdravlja i zaštitu ranjivih, uključujući starije i ljude sa posebnim potrebama.
SZO smatra i da je šest meseci od proglašenja pandemije, virus uglavnom ostao zarazan na isti način.
"Ljudski virusi mogu da napreduju, da postaju manje ili više patogeni. Na osnovu trenutne evidencije više od 80.000 genomskih uzoraka ustanovljeno je da se prenosivost i težina virusa nisu promenili", navodi SZO i dodaje da se stalno prate promene virusa.
Kako se dodaje iako je kovid-19 novi virus, već sada se zna dosta o njemu.
JUŽNA AMERIKA
Broj obolelih od korona virusa u Južnoj Americi premašio je osam miliona i to je sada kontinent sa najviše obolelih, iako se u pojedinim zemljama virus širi sporije nego ranije, piše Rojters.
Na osnovu podataka vlada južnoameričkih država utvrđeno je da je tokom ove nedelje prosečan broj novoobolelih u jednom danu bio je 67.173, za razliku od prošle nedelje kada je bio 80.512.
Najteža situacija i dalje je u Brazilu gde je u četvrtak zabeleženo 40.557 novoobolelih, dok prosečan broj novih slučajeva u Peruu, Kolumbiji i Meksiku koje su najviše ugrožene posle Brazila, polako opada.
Širom sveta preminulo je vise od 900.000 osoba, a najviše slučajeva zabeleženo je u SAD, Brazilu, INdiji i Meksiku.
INDIJA
U Indiji je zabeležen novi rekordni dnevni porast broja zaraženih korona virusom, sa 96.551 slučajeva, koliko je potvrđeno danas, saopšteno je iz ministarstva zdravlja ove zemlje.
Broj zaraženih korona virusom u Indiji raste brže nego bilo gde drugde u svetu, a Sjedinjene Države su jedina zemlja koja je teže pogođena pandemijom, prenosi Rojters.
Broj smrtnih slučajeva od posledica COVID-19 ostao je relativno nizak, ali je u poslednje vreme primećen trend rasta, uz preko hiljadu novih smrtnih slučajeva u poslednjih deset dana.
Do sada je usled zaraze korona virusom preminulo 76.271 ljudi, a danas je prijavljeno 1.209 novih smrtnih slučajeva.
U Indiji je od početka pandemije korona virusom zaraženo 4,5 miliona ljudi.
FRANCUSKA
U Francuskoj je, prema zvaničnim informacijama, u poslednja 24 sata potvrđeno 9.843 novih slučajeva infekcije korona virusom, saopšteno je u četvrtak uveče.
Ovo je rekordan broj novoobolelih, samo šest dana nakon što je prethodno zabeležen najveći dnevni porast zaraženih - 8.975, prenosi Rojters.
U Francuskoj je preminulo još 19 osoba od posledica zaraze kovidom-19, čime je ukupan broj žrtava porastao na 30.813.
Ukupno je od početka pandemije zaraženo 353.944 osobe.
Hospitalizovano je još 93 pacijenata, čime broj onih koji se nalaze u bolnicama raste već dvanaesti dan. Na lečenju se zbog posledica infekcije korona virusom nalazi više od 5.000 ljudi.
Kurir.rs/Tanjug