BRISEL - Odluka Srbije da svoju ambasadu preseli iz Tel Aviva u Jerusalim više je od gesta prema Izraelu i SAD i pokazuje solidarnost sa predsednikom SAD i prekretnicu u odnosima, piše briselski Nju Jurop.
Ovo je istorijska prekretnica u odnosima zemalja. Posle toliko decenija, Srbija je konačno učinila nešto opipljivo i stala uz američkog predsednika pokazujući lojalnost i podršku njegovoj omiljenoj agendi", navodi Jovan Kovačić u autorskom tekstu za Nju Jurop reči zapadnog diplomatskog veterana koji prati američko-srpske odnose.
On je konstatovao da se takvim činom solidarnosti mnogo postiže kod svake administracije i da su Srbi propustili svoju šansu čak i pre NATO bombardovanja 1999. godine kada su se odnosi između dve zemlje potpuno pogoršali.
Ovo najavljuje novo doba, tvrdi diplomata.
Nju Jurop piše da je u nekoliko smelih spoljnopolitičkih poteza za manje od nedelju dana, Srbija je uspela da "šokira svet, oduševi svoje evropske partnere i naljuti ruske saveznike, što sve najavljuje zaokret spoljnopolitičke pozicije Srbije".
Nju Jurop podseća da su se predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Avdulah Hoti sastali 4. septembra u Beloj kući kako bi sa američkim izaslanikom Ričardom Grenelom i savetnikom za nacionalnu bezbednost Robertom OBrajanom razgovarali o ekonomskim pitanjima koja bi olakšala političke rasprave u Briselu pod pokroviteljstvom EU.
Njih dvojica su u Ovalnom kabinetu potpisali dokument od 16 paragrafa, čemu je svedočio predsednik Donald Tramp i dogovorili su da sarađuju na nizu ekonomskih frontova kako bi privukli investicije i otvorili radna mesta.
Drago mi je što mogu da najavim istinski istorijsko obavezivanje, rekao je Tramp u Ovalnom kabinetu, stojeći uz dvojicu lidera i dodavši da su se Srbija i Kosovo obavezali na ekonomsku normalizaciju.
Ali, poslednja, 16. tačka, izazvala je "pometnju", a prema kojoj se Srbija obavezala da će ovog meseca otvoriti komercijalnu kancelariju u Jerusalimu i tamo preseliti svoju ambasadu u julu 2021. godine.
Trampova administracija priznala je Jerusalim kao glavni grad Izraela krajem 2017. godine i tamo preselila američku ambasadu u maju 2018. godine.
Samo četiri zemlje sada priznaju osporeni Jerusalim kao prestonicu Izraela, uključujući SAD i Gvatemalu. Palestinci tvrde da je Istočni Jerusalim okupiran od Izraela nakon Šestodnevnog rata 1967. godine, a to je njihov potencijalni glavni grad i pozivaju se na Rezoluciji UN 487 da potkrepe svoju tvrdnju.
Nju Jurop piše da se čini da se Srbija uključuje u novu političku realnost na Bliskom istoku nakon što je američka administracija posredovala u dogovoru između Izraela i Ujedinjenih Arapskih Emirata o normalizaciji odnosa.
(Kurir.rs/Tanjug)