GENIJALNI IZUM SRPSKIH NAUČNIKA: Napravili rukavicu za slepe koja prepoznaje emocije
Tim mladih naučnika iz startapa "Anora", koji je deo zajednice Naučno-tehnološkog parka Beograda, već nekoliko godina razvija pametnu rukavicu za slabovide i slepe osobe. Iako deluje kao naučna fantastika, ova genijalna rukavica imaće senzore koji će registrovati prepreke u okolini, moći će da prepoznaje novčanice, pa čak i da tumači emocije na osnovu trenutnog izraza lica što će u velikoj meri olakšati život slepim i slabovidim osobama.
Informacija o ovom genijalnom izumu objavljena je na zvaničnoj internet prezentaciji predsednika Srbije Aleksandra Vučića (www.predsednik.rs) u kategoriji "Najbolje iz Srbije", gde građani od danas mogu pročitati tekstove o uspešnim projektima, inovativnim idejama i pojedincima koji su svojim radom, zalaganjem, hrabrošću i požrtvovanošću zaslužili da budu predstavljeni.
Primarna namena uređaja koji je nazvan "Anora", kako se navodi, jeste da pomogne slepima i slabovidima da se u realnom svetu lakše snalaze i dobijaju neophodne informacije.
Nikola Krstić, koji je na čelu startapa "Anora" objašnjava da su na spoljašnjoj strani rukavice smešteni senzori koji registruju prepreke u okolini. "Anora" će vibrirati jače ili slabije u zavisnosti od toga koliko ste blizu prepreke.
- Ako je osoba pred ulazom u prostoriju, a vrata su zatvorena, vibracije će biti jače što je rukavica bliže prepreci. Ali ako su vrata otvorena, onda na tom otvoru prestaju vibracije - objašnjava Krstić.
Na ovaj način rukavica pomaže slepim osobama pri kretanju, ali se podrazumeva da ona funkcioniše zajedno s ,"belim štapom" koji prepoznaje neravnine i prepreke na tlu.
Međutim, pored ovoga, značajna funkcija rukavice je ta što će moći da prepoznaje novčanice.
- Da bi rukavica obavljala ovu funkciju, sadašnjem prototipu je potrebna veza s mobilnim telefonom. Novac se prepoznaje tako što kamera na rukavici snimi novčanicu i na osnovu nekoliko kodova saopšti preko zvučnika o kojoj se novčanici radi - objašnjava Krstić i dodaje da rukavica može da prepoznaje i osnovne boje.
"Anora" može i da detektuje svetlost na isti način na koji registruje i prepreke u prostoru, a postoji i opcija da se pritiskom na dugme pošalje lokacija onome kome želimo da je pošaljemo. Takođe, rukavica ima i mogućnost da pritiskom na dugme izgovori precizan datum i vreme.
- Ono što je od velike važnosti za slepe i slabovide jeste i opcija da rukavica, pomoću određenih tehnologija na osnovu trenutnog izraza lica tumači emocije i procenjuje njihov intenzitet - objašnjavaju u "Anori".
(Kurir.rs)