Ugljanin na otkrivenju spomen ploče ubici Srba

Sandzak Press
SDA je u centru Novog Pazara postavila tablu sa imenom i likom Aćifa Hadžiahmetovića, kapetana Osmanlijske vojske, lidera Džemijeta u doba Kraljevine Jugoslavije, nacističkog komandant za vreme Drugog drugog svetskog rata

NOVI PAZAR - Ministar bez portfelja Sulejman Ugljanin prisustvovao postavljanju spomen-ploče u čast Aćif-efendije, zloglasnog nacističkog komandanta, koji je 1945. osuđen i streljan zbog monstruoznih zločina i ubistva najmanje 7.000 Srba.

Podsetimo, 2009. godine navijači FK "Novi Pazar" su na utakmici sa Crvenom zvezdom na tribinama istakli transparent "Stadion Aćif-efendija".

SDA je u centru Novog Pazara postavila tablu sa imenom i likom Aćifa Hadžiahmetovića, kapetana Osmanlijske vojske, lidera Džemijeta u doba Kraljevine Jugoslavije, nacističkog komandant za vreme Drugog drugog svetskog rata.

Svečanost je održana u pješačkoj zoni u centru Novog Pazara, a prisustvovali su i predstavnici organa lokalne samouprave i ministar u vladi Srbije i lider SDA Sandžaka Sulejman Ugljanin.

Spomen tabla je postavljena na mestu gde je nekada bila kuća Hadžiahmetovića.

Tablu su otkrili Esad Džudžević i dogradonačelnik Novog Pazara Ahmedin Škrijelj.

Podetimo, okupatorska vojska je 17. aprila 1941. ušla u Novi Pazar, a na savetovanju u Kosovskoj Mitrovici, koje je nemačka komanda organizovala 19. aprila 1941. politička vlast i upravljanje u Raškoj oblasti je predata lokalnim kolaboracionistima. Ključne funkcije u Novom Pazaru su preuzeli Aćif-efendija, Ahmet Dača i Behrija Abdurahmanović. Sve važne položaje koje su ranije držali Srbi preuzeli su muslimani, a iz policije su izbačeni svi Srbi. Za komandanta policije postavljen je Azem Hadžović. U red najuglednijih Pazaraca, saradnika kupatora, pored Aćif-efendije ulazili su sledeći prvaci: Ahmet Dača, sreski načelnik i predsedik opštine Novi Pazar, Ejup-aga Ljajić, Hafiz Ibrahim Riđanović, šerijatski sudija, Murat-efendija Šukić, muftija, Džemail-aga Bošnjović, Mahmut-efendija Elfić.

Aćif-efendija je mobilisao celokupno vojno sposobno stanovništvo i podelio mu oružje i municiju i istovremeno poslao delegacije da se povežu sa balistima i muslimanima sa Peštera. Po dobijenom pozivu, 3.200 balista pod vođstvom Šabana Poluže je preko planine Rogozne stiglo u Novi Pazar. Sa Peštera stiglo je oko 2.000 naoružanih muslimana, koje je predvodio Mula-Jakub iz Biševa.

Sa ovom vojnom silom, Novi Pazar je pod komandom Aćif-efendije bio centar terora nad srpskim stanovništvom čitave Raške oblsati.

Kao odgovor na teror, i četnici i partizani su organizovali nekoliko napada na saradnike okupatora iz Novog Pazara. Četnici su u od 2. oktobra do 7. decembra 1941. organizovali tri napada na Novi Pazar. Tokom 1942. Novi Pazar su napadali i partizani.

Muslimani i Albanci su se borili u dve divizije koje su ulazile u sastav SS-trupa: prva je bila „Handžar divizija“ i činili su je muslimani iz Bosne i Hercegovine, a druga je bila „Skender-beg divizija“ i bila je sastavljena od Albanaca i muslimana iz Raške obasti. U gradu Raška, okupacione vlasti su krajem 1943. stvorile tzv. Šuc-policiju koja je brojala 120 ljudi, a komandant je bio Biko Drešević. Tokom 1943. nekoliko stotina muslimana iz Raške oblasti je poslato na vonu obuku u Nemačku, kako bi činili okosnicu ojačane Skender-beg divizije.

Tek krajem 1944. godine, kada su nemačke trupe počele da se povlače, partizanske divizije su uspele da poraze Aćifove snage u svim većim gradovima Raške oblasti: Novom Pazaru, Sjenici, Tutinu, Prijepolju, Bijelom Polju, Priboju. Konačno, Novi Pazar je oslobođen od okupatora i njegovih pomagača 28. novembra 1944. Glavnina okupatorskih i Aćifovih snaga se povukla prema Sjenici, a odatle se najveći broj pripadnika Skender-beg divizije uputio prema Kosovu i Metohiji i Albaniji.