Ovo je ubica iz MIlvokija - stručnjak za psihološke operacije
OUK KRIK - Vejd Majkl Pejdž, čovek koji je ubio šestoro ljudi u hramu Sika u predgrađu Milvokija bio je bivši pripadnik vojske, stručnjak za psihološke operacije, navode vojni izvori dok ga lokalna organizacija za građanska prava opisuje kao "frustriranog neonacistu" i člana rasističke muzičke scene.
Pomoćnik američkog javnog tužioca u Milvokiju identifikovao je napadača kao Vejda Majkla Pejdža (40), a neimenovani vojni izvori navode da je Pejdž bio pripadnik američke vojske od 1992. do 1998. godine, kada je otpušten. Prvo je bio tehničar za popravku raketnih sistema Hok a zatim stručnjak za psihološke operacije.
Takozvani specijalisti za psihološke operacije bave se analizom, razvojem i distribucijom obaveštajnih podataka koji se koriste za informisanje i psihološke efekte. Oni zapravo istražuju i analiziraju metode uticaja na stanovništvo u stranim zemljama, prenosi američka agencija.
Pejdž je između ostalog služio u bazi Fort Brag u Severnoj Karolini, a vojni izvori navode i da mu je smanjen čin pre nego što je otpušten iz vojske. Pravni centar za borbu protiv siromaštva na Jugu, organizacija koja se bori za građanska prava, navodi da je Pejdž bio "frustrirani neonacista".
On je 2000. godine u jednom intervjuu rekao da je deo muzičke scene koja se zalaže za vlast belaca a da inspiraciju crpe iz "frustracije" što belci mogu da "daleko više postignu kao pojedinci i društvo," naveo je Centar.
On je takođe imao i sopstveni rok bend, blizak rasističkim pokretima, pod nazivom Kraj apatije. Južnjacki centar poseduje i dokaze da je Pejdž prisustvovao skupovima neonacista širom SAD, kao i da je ustanovljeno da je 2000. godine kupovao ambleme i drugi materijal od Nacionalne alijanse, poznate rasističke grupe.
AP prenosi i reči jednog stanodavca da je Pejdž prošle godine sa svojim sinom oko šest meseci živeo u njegovoj kući u Severnoj Karolini i da je bio ćelav sa upadljivom tetovažom na rukama, ali da on nije znao šta te tetovaže znače. Prema navodima američkih medija, Pejdž je na desnoj ruci imao tetovažu posvećenu 11. septembru 2001. godine i napadu Al Kaide na Ameriku.
Američki mediji pišu da je nakon otpuštanja iz vojske, Pejdž menjao poslove, a poslednje što se zna je da je radio kao vozač kamiona za jednu firmu iz Ajove.
Do sada nije dolazio u sukob sa zakonom, sem što je jednom prilikom 1997.godine bio osumnjičen za pisanje čeka bez pokrića. Tokom molitve u nedelju ujutro napadač je ušao u hram u gradiću Ouk Krik u Viskonsinu i otvorio vatru, ubivši četiri osobe, dok je van zgrade ubio još dva čoveka. Napadač je nakon toga pucao i ranio jednog policajca, posle čega je ubijen.
Zvaničnici tvrde da je još rano da se da ocena zašto je izveden napad.
Američki predsednik Barak Obama, kao i njegov republikanski protivkandidat na izborima Mit Romni osudili su, u odvojenim saopštenjima, bezobzirni napad, izražavajući saučešće zajednici Sika u Americi.
Jedna od najvećih grupacija Sika u SAD živi u rejonu Vašington-Baltimor, njih 50.000.