oružje

OVIM AMERI ŽELE DA PARIRAJU RUSIMA: Uplašio ih ruski hipersonični Cirkon, odgovor bi trebao da stigne za 2 godine (VIDEO)

Foto: Youtube Printscreen

General vazduhoplovstva SAD otkrio je nove detalje o tome šta bi trebalo da bude prva hipersonična raketa te službe dok SAD pokušavaju sustići hipersonična istraživanja svojih ruskih i kineskih rivala.

General-major vazduhoplovstva SAD Endru Gebara - direktor za strateške planove, programa i zahteva Er Fors Global Strajk Komand - rekao je ranije ovog meseca magazinu Er Fors da dolazi iz vazduha lansirano oružje za brzo reagovanje AGM-183A kompanije Lokid Martin, poznato i kao ARRV, " Neverovatno."

Hipersoničnu raketu čini raketni pojačivač na čvrsto gorivo na čijem je vrhu nepomično vozilo za podmazivanje. Raketni pojačivač lansira raketu do hipersonične brzine, nakon čega se jedrilica odvoji i nastavi do cilja.

OVIM AMERI ŽELE DA PARIRAJU RUSIMA: Uplašio ih ruski hipersonični Cirkon, odgovor bi trebao da stigne za 2 godine (VIDEO) Izvor: Youtube

Ova pogonska klizna vozila moći će da nose nuklearne bojeve glave i da manevrišu u letu, zadržavajući hipersoničnu brzinu, što otežava odbrambenim raketama da ih prate i presretnu.

Gebara je potvrdio da će ARRV biti sposoban za hipersonične brzine, što znači sve iznad 5 Maha ili oko 3.836 milja na sat. „Ova stvar će moći da pređe za 10-12 minuta, skoro 1.000 milja“, rekao je Gebara za časopis Er Fors. "To je neverovatno."

To znači da bi ARRV mogao postići brzinu između 5000 i 6000 milja na sat - negde između 6,5 i 8 Maha.

Nejasno je da li je Gebara mislio da je ovo najveća brzina projektila ili prosečna brzina bojeve glave za potiskivanje i klizanje. Letelica u zajedničkom programu Tkrikal Bust Glajde Agencije za napredne istraživačke projekte kompanije Lokid Martin-Difens proglašeno je da može da postigne brzinu od čak 20 maha, navodi agencija.

Vazduhoplovstvo je sada završilo ranu fazu ispitivanja ARRV-a, uspešno montirajući prototip oružja na strateški bombarder B-52. Služba takođe razmatra bombaš B-1 Lancer kao još jedan avion za isporuku.

Testovi uživo za prototipove ARRV predviđeni su za oktobar 2021. godine, a vazduhoplovstvo je saopštilo da planira da kupi najmanje osam takvih prototipa, izvestio je Drajv. Projektil bi trebao da bude operativan do septembra 2022. godine, mada program radi u zaostatku i troškovi su do danas narasli za skoro 40 procenata.

PUTIN TESTIRAO NAJMOĆNIJU RAKETU DOMETA 1.000 KM! Pentagon u panici: Rusija nas je prestigla (VIDEO) Izvor: Youtube

Američka vojska pokušava da sustigne Rusiju i Kinu, koje obe već imaju operativne hipersonične rakete. Prošle nedelje je Rusija uspešno testirala pomorsku hipersoničnu raketu poznatu kao Cirkon. Rusko ratno vazduhoplovstvo već postavlja hipersoničnu raketu Kinzhal nuklearno sposobnu.

Ranije ove godine, administracija predsednika Donalda Trampa predložila je povećanje finansiranja hipersoničnog oružja za 23 procenta. Vojska i mornarica već rade zajedno na sopstvenom hipersoničnom oružju poznatom kao Komon Hipsrsonik Bodi. Prototip je imao prvi uspešan let u martu, pogodivši šest centimetara od svoje mete, prema rečima sekretara američke vojske Rajana Mekartija.

Kurir.rs/Newsweek.com