napeto

ERDOGAN PUTINU IDE OZBILJNO NA ŽIVCE: Analitičar otkriva zašto je odnos 2 državnika kao MINSKO POLJE

Foto: EPA

Ruski predsednik Vladimir Putin krije svoja prava osećanja o Turskoj u sklopu jedne strategije, tvrdi politički analitičar Kerim Has. Tvrdi da je odnos dva državnika "minsko polje".

Generalni direktor Saveta za ruske spoljne poslove, Andrej Kortunov, izjavio je početkom oktobra da je odnos između Redžepa Tajipa Erdogana i Putina “minsko polje”, i istakao da je prvi čovek Turske prešao crvenu liniju zbog mešanja u sukobe u Nagorno-Karabahu.

Odnos Putina i Erdogana je veoma delikatan.

"Iako crvena linija” još nije prekoračena, Erdogan ozbiljno ide Putinu na živce", kazao je Has i dodao da su odnosi dva lidera bili su napeti i pre 27. septembra kada su ekskalirali sukobi u tom području.

Foto: EPA / Azerbaijan Defence Ministry
foto: EPA / Azerbaijan Defence Ministry

Rusija i Turska uspele su da formiraju odnos koji je koristan za obe strane, ali su se suočavale sa komplikacijama koje su nastajale tokom sukoba u Siriji i Libiji, gde su te dve zemlje podržavale suprotne frakcije. Kako smatra Has, oni su strateški partneri i takmičari u jednom pogledu, odnosno, direktni opotentni u drugim slučajevima.

Međutim, kako ocenjuje ovaj analitičar, Nagorno-Karabah je od velike važnosti za Rusiju. Obe zemlje slale su svoje vojne savetnike, plaćenike i vojnike u Siriju i Libiju, ali slični postupci Turske u tom regionu koji je blizu Rusije mogao bi da dovede od nenamerne eskalacije i trajnog narušavanja partnerstva dve države.

Foto: EPA/PAVEL GOLOVKIN
foto: EPA/PAVEL GOLOVKIN

"Putin neće dozvoliti da se u većoj meri Turska meša u dešavanja u Karabahu, koji je poznat po tome da predstavlja “rusko dvorište”, kaže Has.

Kako navodi analitičar, Putin krije prezir prema Turskoj i kako bi kaznio jermenskog premijera Nikola Pašinjana jer je on svojevremeno, u predizbornim obećanjima, govorio kako treba smanjiti zavisnost Jerevana od Rusije.

Foto: Profimedia / AFP
foto: Profimedia / AFP

Has smatra da Putin uspešno koristi fobiju koju Jermenija ima od Turske kako bi uspostavio kontrolu nad državom.

"Pašinjanov flert sa Zapadom naterao je Moskvu da pretnje Azerbejdžana posmatra iz drugog, dobitnog, ugla", kaže.

Takođe, Erdoganova nedavna testiranja sistema S-400 mogu da se vide kao pokušaj da umiri odnose sa Putinom.

Ovaj analitičar ističe da Rusija gaji dobre odnose sa obe strane - ima odbrambeni pakt sa Jermenijom, koja je njen tradicionalni saveznik, a nedavno je "otoplila" odnose sa Azerbejdžanom. Takođe, Moskva prodaje oružje obema stranama.

Turska, sa druge strane, nije krila otvorenu podršku prema Azerbejdžanu pošto te dve države gaje dugogodišnje kulturološke, istorijske i ekonomske veze. Ankara je pružila vojnu podršku zvaničnom Bakuu u sukobima koji su 27. septembra eskalirali između Jermena i Azerbejdžanaca.

Jermenija, Rusija, Francuska i Iran optužile su Tursku da je poslala borce iz Sirije u Azerbejdžan. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je prošle nedelje da je “vrlo zabrinuto” zbog angažovanja sirijskih i libijskih plaćenika u regionu Nagorno-Karabah.

Kako javlja Opservatorija za ljudska prava, navodno je 900 plaćenika iz Sirije stiglo u Azerbejdžan, a angažovala ih je privatna turska kompanija koja se bavi bezbednošću.

Kurir.rs/Ahval