PROPALA I 2021?! Maske, onlajn škola i posao gotovo izvesni, putovanja preko pod znakom pitanja
Trebaće nam nekoliko godina da upoznamo kovid, maske nećemo skidati ni sledeće godine, a neizvesno je kada će i da li će granice brojnih država biti otvorene za sve.
Pandemija korone je za samo nekoliko meseci, kao u nekom naučnofantastičnom filmu, iz korena promenila svet. A iako su se mnogi nadali da će se globalna agonija završiti do kraja ove godine, sagovornici Kurira kažu da nas mračni scenario očekuje i naredne, 2021. Zaštitne make, fizička distanca, izbegavanje javnih okupljanja, restrikcije putovanja, nastava, ali i posao onlajn, kako kažu, biće naša realnost i naredne godine.
Nerealni optimisti
Virusolog dr Ana Gligić istakla da je da će nam trebati nekoliko godina da bismo upoznali koronavirus sa svih strana.
- Kad su me na prvom intervjuu pitali koliko će korona trajati, rekla sam da informacije iz literature potvrđuju da su prognoze grozne, ali ne smem da ih izgovorim. Prognoze su od početka bile loše, ali su se i potvrdile. Izvesno je da ga nećemo iskoreniti - kazala je za RTS dr Gligić.
- Bili smo nerealni optimisti kada smo verovali da će vakcina biti dostupna ove godine. Bilo bi brzo da se to desi i naredne. Međutim, čak i kada vakcina bude dostupna, u početku će biti na raspolaganju manjem broju ljudi. A, kao i u svim državama, vakcinu će prvo dobiti najugroženije grupe, zdravstveni radnici, pripadnici bezbednosnih snaga i drugi. I dalje ćemo morati da koristimo maske, da vodimo računa o fizičkoj distanci, dezinfekciji ruku, da provetravamo prostorije, izbegavamo skupove - kaže za Kurir prof. dr Žarko Ranković, infektolog i član kriznog štaba u Nišu.
Rampe
Ipak, on ne očekuje da broj zaraženih naredne godine nastavi nekontrolisano da divlja širom sveta:
- Očekujem da će već početi da se stvara kolektivni imunitet. Pandemija bi mogla trajati do kraja proleća, a onda će konačno doći do poboljšavanja epidemiološke situacije u Srbiji i Evropi.
Zbog kovida 19 mnoge države su ove godine spustile rampu, a putovanja su, po svemu sudeći, dosta neizvesna i sledeće godine. Australija je već najavila da će ostati zatvorena za strance do sredine 2021, a sa restriktivnom politikom, u zavisnosti od epidemiološke situacije, mogla bi da nastavi i EU.
- Da li ćemo putovati, u najvećoj meri zavisi od epidemiološke situacije, ali i od politike EU. Za sada je sve veoma neizvesno. Ono što možemo da uradimo jeste da sa državama koje su našim turistima zanimljive obavimo razgovore i ustanovimo protokole kako bismo putnicima koji žele da putuju to i omogućili. Takođe, naša država bi trebalo da omogući građanima da testiranje obave, bez gužve, i u privatnim laboratorijama - kaže za Kurir Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (Juta), i dodaje da je oko 50 odsto ljudi iz turističkog sektora već ostalo bez posla, a da ćemo, ako epidemiološka situacija ne bude povoljnija i država ne pomogne, sledeće godine imati 90 odsto manje turističkih agencija.
Mladen Šarčević, ministar prosvete, kaže za Kurir da je obrazovni sistem u pripravnosti za svaki scenario.
- Ne znaju ni epidemiolozi šta će biti. Na onlajn nastavu možemo preći bukvalno za sat vremena. Da li će se to i desiti, zavisi od broja prokuženih i stava kriznog štaba - ističe Šarčević.
Kurir.rs/ Foto: Zorana Jevtić