Godinama smo svedoci da nažalost srpski fudbal zaostaje za hrvatskim.
Još jedan pokazatelj velike razlike u vrednosti je i obrt novca od transfera igrača u minulom prelaznom roku iz domaćih liga
Prema preseku koju je uradio portal "24sata", hrvatski klubovi su od prodaje igrača u minulom prelaznom roku zaradili 34.03 miliona evra!
Ta suma možda nije bogzna kolika kada se uporedi sa novcem koji se obrće u najjačim evropskim ligama tokom transfer perioda, ali na Balkanu sa tim novcem Hrvati su apsolutni lideri.
Primera radi, srpski klubovi nisu zaradili ni približan novac koja se slio u kase najjačih klubova HNL-a, jedva deset miliona evra završilo je na računu uglavnom Zvezde i Partizana.
Podsećanja radi, najviše je profitirao Partizan prodajom Umara Sadika za pet miliona odmah (i 4+3 na konto bonusa, koji opet nije tako izvestan).
Crno-beli su zaradili i dodatnih 1.850.000 na prodajama Nikolića, Vitasa i Miletića, pa su u tom smislu prednjačili u srpskim okvirima.
Zvezda nije imala naročito profitabilne izlazne transfere, klub su napustili Jovančić, Jovičić, Vulić, Tomane, Kanjas, Garsija, Jevtović, a na njihovoj prodaji zarada je tek 3.5 miliona evra.
Zanimljivo je da je hrvatskom fudbalu, konkretno Dinamu, veći novac od svih srpskih transfera donela prodaja samo jednog igrača - Joška Gvardiola u Lajpcig za 16 miliona - ali čak i bez tog transfera (koji prilikom ove analize nije "zaveden u knjige"), Hrvatska je opet imala ozbiljan priliv sredstava od prodaje fudbalera.
Tu su još igrači poput Amera Gojaka, Nikole Moroa iz Dinama na kojima je zagrebački klub zaradio skoro 15 milona evra
Hajduk je prodao Adriana Ismajilja, a Lokomotiva Iva Grbića i Antonia Čolaka na kojima je zaradila 7, 5 miliona evra
Osim toga, i na najmanje važno, Hrvati su poradili na većoj regularnosti lige, uveden je VAR, prvenstvo je svedeno na 10 klubova, dakle na esenciju kvaliteta i samim tim nažalost naše komšije mnogo su bliže razvijenim evrospkim fudbalskim zemljama od srskog fudbala.
Kurir sport