U Đavoljoj varoši traže zlato
KURŠUMLIJA - Dve firme iz Beograda dobile su dozvolu Zavoda za zaštitu prirode da istražuju nalazišta zlata na području opštine Kuršumlija. Istraživanja će se vršiti narednih godina na Radan planini, potvrđeno je u Opštini Kuršumlija.
Firmi "Empajer" dozvoljena su geološka istraživanja bakra i pratećih metala u oblasti Žute reke. To istražno područje je u granicama spomenika prirode Đavolja varoš, na Radan planini.
U obrazloženju rešenje Zavoda za zaštitu prirode, dostavljenom Opštini Kuršumlija, navodi se da je cilj tog projekta "nalaženje ekonomski isplativog i profitabilnog ležišta bakra i zlata". Toj firmi su dozvoljena višegodišnja istraživanja.
Zavod za zaštitu prirode je i firmi "Dunav minerals" odobrio geološka istraživanja nalazišta zlata i obojenih metala kod planinskog sela Trn, takođe na Radan planini. Toj firmi su odborena istraživanja u trajanju do tri godine.
Radovan Tanasković, predstavnik Turističkog preduzeća "Planinka" iz Kuršumlije, kaže da je Radan planina bogata rudama što potvrđuju i istorijski podaci iz daleke prošlosti.
Prva zvanična geološka istraživanja su vršena u samoj Đavoljoj varoši, pre više od 40 godina. Međutim, kaže Tanasković, istraživanja su tada obustavljena.
"Ta istraživanja su pokazala da tu zaista ima zlata. Međutim, eksploatacija nije bila ekonomična, te se odustalo. Tada je tehnologija bila na daleko nižem nivou nego danas. Verujem da će ove dve firme uspeti da nađu zlato i da bi sada eksploatacija bila ekonomski opravdana" - kazao je Tanasković.
Kako kaže, Radan planina je u rimskom, vizantijskom i potonjem srednjevekovnom srpskom periodu, imala rudnike gvožđa, bakra i zlata. I danas ima mnogo tragova tih rudarskih okna, a tri, u samoj Đavoljoj varoši, sanirana su i otvorena za posetioce.