KRIZNI ŠTAB Dr Darija: Utakmice? Mi u narednom periodu imamo samo jednu jedinu važnu utakmicu - onu sa koronom! (KURIR TELEVIZIJA)
Saopštila današnje brojke, zabeležen je skok novozaraženih - danas ih je čak 579. Rizično ponašanje su kontakti bez zaštite a zaraženih najviše među radno sposobnima i mlađima, rekla je doktorka
BEOGRAD - Krizni štab Vlade Srbije za borbu protiv korona virusa obratio se javnosti danas u 15 časova sa najnovijim informacijama.
I danas je u Srbiji zabeležen dramatičan skok broja novozaraženih - čak 579, a tri pacijenta su preminula.
Prva se javnosti obratila članica Kriznog štaba dr Darija Kisić Tepavčević koja je saopštila najnovije korona brojke i distribuciju zaraženih po gradovima i po uzrastnim grupama. Dr Darija je rekla da je najviše obolelih do 60 godina starosti. Kad je reč o gradovima, na prvom mestu je Beograd, a na drugo mesto je sa 40 zaraženih izbio Kragujevac.
Dr Darija je rekla da rizično ponašanje predstavljaju kontakti bez zaštite a zaraženih je najviše među radno sposobnima i mlađima koji najčešće ostvaruju kontakte bez zaštite. U prethodnih nedelju dana 85 odsto svih potvrđenih slučajeva virusa korona je u uzrasnoj grupi do 65 godina.
Jedina važna utakmica jeste ona sa koronom
Dr Dariji bilo je postavljeno i pitanje da li bi u ovakvoj situaciji moglo biti dozvoljeno da se uoči važnih utakmica, a u narednom periodu očekuju nas dve, dozvoli recimo ulazak 1.000 ili 2.000 ljudi na stadion "Rajko Mitić" koji prima 50.000. Reč je pre svega bila o utakmicama Crvene zvezde u Ligi Evrope, ali i meču fudbalske reprezentacije Srbije, ključnom za plasman na EURO.
Na to je dr Darija odgovorila: Mi u narednom periodu imamo samo jednu jedinu važnu utakmicu - onu sa koronom!
Podsetila je da je Krizni štab u jednom momentu dozvolio publiku na utakmicama, ali uz strikno propisane mere, koje, navodi nisu poštovane i dodala da ne ulazi u to na kome je krivica za nepoštovanje tih mera. Dodaje da se to odnosi i na derbi koji je odigran 10. juna između Crvene Zvezde i Partizana. Kisić je istakla da su fudbalske utakmice koje su organizovane u drugim evropskim zemljama, na primer Italiji, bile su uzrok za širenje virusa.
"Nadamo se da će doći do poboljašanja epidemiološke situacije i da će se mere popuštati. Jesmo se poželeli normalnog života, ali do tada, bolje da se strpimo", poručila je Kisić.
Javnosti se obratila i direktorka KBC Bežanijska kosa dr Marija Zdravković. U KBC ''Bežanijska kosa'' od kovida 19 leči se 155 kovid pacijenata od kojih je šestoro na respiratoru, izjavila je danas direktorka te zdravstvene ustanove Marija Zdravković. Ona je na redovnoj pres konferenciji Kriznog štaba kazala da je najveći broj pacijenata sa srednje teškom kliničkom slikom i da se oporavljaju.
''Danas je bilo 12 otpusta, a veoma nam je drago što smo danas otpustili pacijenta koji je 41 dan bio na respiratoru'', rekla je Zdravković. Dodala je da je na intenzivnoj nezi 14 pacijenata, a šest na respiratoru. ''Pacijenti su stabilnog stanja, primaju terapiju, nadamo se da ćemo ih sve izlečiti i pustiti kući'', rekla je Zdravković.
Kisić: Na bolničkom lečenju trenutno 530 pacijenata
Trenutno je na bolničkom lečenju 530 pacijenata, dok su na respiratoru 24 pacijenta zbog komplikacija kovid 19, kaže dr Kisić Tepavčević. Od početka epidemije testirano je ukupno 1.271.455 osobe, dok je umrlo 786 osoba. U poslednjih nedelju dana od 17. oktobra do 23. oktobra bilo je 2.396 laboratorijski potvrđenih od čega je 1.185 sa područja Beograda, zatim Kragujevac- 126, Valjevo - 97, Novi Sada-76, Niš-54, Kraljevo - 51, Vranje-44, Prijepolje-39, Trstenik-37, Ssabac-33, Aleksandrovac -32, Loznica - 29, Kruševac -26, Bor - 24, Prokuplje - 23. "Potencijalne nosioce infekcije imamo širom naše zemlje. Broj hospitalizacija je oko 15 odsto od svih zaraženih, a bolnički se zbrinjavaju srednje teške i teške kliničke slike", rekla je Kisić Tepavčević.
Dnevno 20 do 40 više primljenih, nego otpuštenih iz bolnica
U poslednjih 10 dana svakodnevno je više pacijenata primljeno nego što ih je otpušteno iz sa bolničkog lečenja i dnevno se za 20 do 40 pacijenata više primi nego što se otpusti, dr Kisić Tepavčević. Prema njenim rečima, od ukupnog broja potvrđenih laboratorijskih slučajeva virusa korona, 15 odsto zahteva hospitalizaciju. Kisić je ponovila da je trenutno 530 pacijenata hospitalizovano, a od toga se trećina nalazi u KBC "Bežanijska kosa".
Ona je poručila da se budno prati popunjenost zdravstevnih kapaciteta i da nadležni, kaže, razmišljaju "nekoliko koraka unapred". "Dnevno smo svaki dan u plusu za 20 do 40 bolničkih kreveta. Svaki dan u poslednji 10 dana, više pacijenta je primljeno nego otpuštenih iz bolnice", rekla je Kisić. O popunjenosti kapaciteta zdravstvenog sistema posebno se vodi računa, jer je prioritet da svaki građanin ima dostupnu zdravstvenu službu, i kada je u pitanju kovid 19 i ukoliko ima neko drugo oboljenje, dodala je Kisić Tepavčević.
Vanredno stanje u martu, tada niko u Evropi nije bio spreman
Kisić Tepavčević je izjavila i danas da je vanredno stanje u Srbij izbog kovida bilo uvedeno u martu, iako je tada bilo manje zaraženih u apsolutnim brojevima nego sada, zato što tada niko nije bio spreman za prvi talas kovida19 koji se širio Evropom kao cunami, i zato što u početku nije bilo dovoljno testova i respiratora i zdravstvenih kapaciteta.
"Na samom početku ceo svet je bio iznenađen ovim virusom i niko nije bio pripremljen. Virus se brzo širio, a mi smo bili među poslednjim zemljama Evrope gde je virus ušao. Zbog toga smo mogli da vidimo iskustva drugih zemalja, a posebno u Italiji i Španiji, gde su kapaciteti bili premali", rekla je ona na konferenciji odgovarajući na pitanje novinara zašto se sada ne uvodi vanredno stanje kao pre kada imamo više pozitivnih. Kisić Tepavčević kaže da je su najugroženiji bili najstariji i oni u staračkim domovima i da je prioritet države bio da se preventivno deluje merama i da se to spreči u početku.
Prvi talas korone se čirio kao cunami i mi smo hteli da razvučemo epidemiološku krivu, dodala je ona. Ističe da su u međuvremenu nabavljeni testovi i respiratori, otvorene su nove laboratorije i otvoreni novi kapaciteti.
Takođe, Kistić Tepavčević dodaje da su se svi nadali da će stanovništvo steći kolektivni imunitet, ali da je korona virus u mnogim segmentima demantovao stručnjake, kao i da se pokazalo da je uvođenje striktnih mera u početku bilo ispravno. "Sada u apsolutnim brojevima jeste više zaraženih nego pre, ali je u odnosu na ukupan broj pozitivnih manji broj hospitalizacija, imamo i više kapaciteta nego pre, za koje se nadam da ih nećemo nikad iskoristiti", naglasila je ona.
Na pitanje zašto se ne objavljuje broj zaraženih po gradovima na dnevnom nivou, ona je rekla da postoje ti podaci i da će ih učiniti dostupnim.
(Kurir.rs)