Otpor šumara iz okoline Peći albanskim teroristima 1999. ovekovečen u delu pisca iz Prištine "Poslednji srpski vitez", predstavljenom u krugu porodice heroja
Srpski pisac Veselin Dželetović na zanimljiv način predstavio je svoj najnoviji roman "Poslednji srpski vitez". U krugu porodice glavnog junaka Miloša Ćirkovića, Dželetović je promovisao knjigu koja govori o herojskom činu jednog Srbina iz sela Belo Polje pored Peći.
Zbog pandemije koronavirusa i nemogućnosti da svoje delo predstavi na Sajmu knjiga, Dželetović kaže da mu je najvažnije da je porodica poslednjeg srpskog vojnika sa okupiranog Kosova i Metohije zadovoljna romanom.
- Ponosan sam na roman "Poslednji srpski vitez", još srećniji što je porodica Miloša Ćirkovića zadovoljna knjigom. To je za mene najvažnije - rekao je za Kurir Veselin Dželetović.
Kada se vojska Jugoslavije posle potpisanog Kumanovskog sporazuma povukla s Kosova i Metohije 15. juna 1999. godine, Miloš Ćirković, koji je tada imao samo 38 godina, odbio je da napusti vekovno ognjište. Ispratio je braću s porodicama koji su se uputili u centralni deo Srbije, a svojim roditeljima, koji su ga kumili da pođe s njima, samo je mirno rekao:
- Vi idite! Ja ostajem!
Nisu pomogli ni vapaji lokalnog sveštenika, Miloš Ćirković je odlučio da pruži oružani otpor albanskim teroristima koji su po ulasku sa NATO na teritoriju Kosova i Metohije počeli da vrše stravične zločine nad srpskim stanovništvom. Danima je Ćirković odolevao teroristima OVK, pružao je otpor do kraja juna, bio neuhvatljiv jer je teren poznavao kao svoj džep. U neravnopravnoj borbi koja je trajala više nedelja ovaj poslednji srpski Obilić uspeo je da likvidira 18 terorista OVK, baš toliko su izbrojali pripadnici italijanskog Kfora. O njegovoj sudbini nema zvaničnih podataka, navodno je poginuo 20. juna u borbi s albanskim teroristima.
Miloš Ćirković je pre rata i stupanja u vojsku po zanimanju bio šumar. Pored velike hrabrosti, bio je oštrouman i bistar čovek. Znao je napamet mnogo epskih pesama i guslao ih u pauzama lova ili borbi za vreme rata.
Kurir/ Aleksandar Radonić, foto: Privatna arhiva