NAPREDNJACI NA ISTORIJSKOM MAKSIMUMU: SNS skočio na čak 66 odsto, SPS pao na 8, Đilas ni smanjeni cenzus!
Podaci uglednog američkog instituta, u koje je Kurir imao uvid, pokazuju da je rejting naprednjaka na istorijskom maksimumu, a da sve druge političke stranke imaju jednocifrenu popularnost
Da su izbori u Srbiji u nedelju, SNS sa Aleksandrom Vučićem na čelu ostvario bi još bolji rezultat nego što je to bilo na poslednjim parlamentarnim izborima, pokazalo je istraživanje jednog uglednog američkog instituta u koje je Kurir imao uvid. Prema tim podacima, SNS bi imao čak 66 odsto podrške, što je istorijski maksimum rejtinga ove stranke.
Opozicija u padu
Popularnost svih ostalih stranaka meri se jednocifrenim procentom: SPS Ivice Dačića ima podršku od osam odsto, Spas Aleksandra Šapića je na šest odsto, Dosta je bilo Saše Radulovića i POKS Žike Gojkovića su na po četiri odsto, dok je pokret Zavetnici na dva odsto podrške. I Stranka slobode i pravde (SSP) Dragana Đilasa, prema ovom istraživanju, ima podršku od tek dva procenta.
Interesantno je i to da su građani Srbije u znatnoj meri promenili pogled na odnos sa SAD i da je on dosta naklonjeniji, a naročito nakon 4. septembra ove godine, kada je u Vašingtonu potpisan sporazum. Tako je u roku od dve nedelje od potpisivanja sporazuma ta podrška porasla sa 11 na 26 odsto, što je više od dva i po puta. Podaci pokazuju da 61 odsto građana potpuno podržava sporazum, a 18 odsto delimično podržava. Kada je reč o drugim svetskim silama, građani Srbije su najviše naklonjeni Kini - 67 odsto građana je podržalo dobre odnose s Kinom, s Ruskom Federacijom 57, a sa EU 29 odsto.
Konsolidovana moć
Izvršni direktor Cesida Bojan Klačar kaže da nema velikih promena kada je reč o rejtinzima.
- Samo je došlo do dodatnog učvršćivanja SNS, što je očekivano jer je SNS jedina stranka koja je bila vidljiva i posle izbora i konsolidovala je političku moć. Opozicija, ovako fragmentirana, posle izbora nije imala nikakve aktivnosti, pa nije ni imala nešto što bi joj uvećalo političku moć. Podrška koju ima DJB najvećim delom je posledica njihovog odnosa prema migrantima i prema vakcinama - kaže Klačar.
Kada je reč o odnosu prema Rusiji, Klačar kaže da naši ljudi tradicionalno podržavaju Rusiju i to čine kroz sentiment i emocije, dok im je odnos prema Kini i SAD racionalniji.
- I Cesidova istraživanja su pokazala, i pre vašingtonskog sporazuma, da je odnos prema SAD bolji nego u prošlosti - zaključuje Klačar.
Kurir.rs/ S. Slammig Foto: Zorana Jevtić