izbori 2020

ANALITIČARI UPOZORAVAJU: Ovi izbori se pretvaraju u farsu, ko god da pobedi, glasači će misliti da su prevareni

Foto: EPA/TRACIE VAN AUKEN

Prema trenutnom stanju stvari, kandidat demokrata Džo Bajden je na američkim predsedničkim izborima dobio više od 69 miliona glasova, najviše od bilo kog predsedničkog kandidata u istoriji izbora te zemlje. Aktuelni predsednik Donald Tramp dobio je oko dva miliona manje glasova.

Ipak, američki predsednički izbori se odigravaju po elektorskom sistemu u kojem pobeda u svakoj saveznoj državi nosi određeni broj elektorskih glasova, a predsednik postaje onaj kandidat koji sakupi 270 elektorskih glasova.

Situaciju je dodatno zakomplikovao i jutrošnji govor aktuelnog predsednika Donalda Trampa, koji je utvrdio da je pobedio na izborima i da se upravo događa prevara s brojanjem glasova, zbog čega će zatražiti intervenciju Vrhovnog suda.

Foto: Profimedia
foto: Profimedia

U tome je i najveći problem ovih izbora u demokratskom smislu - pobednika bi potencijalno trebalo da odredi jedan sud, a ne pravo stanje na terenu i glasovi američkog elektorata. Time se zapravo obezvređuje ceo demokratski proces, jer ako sudije, a ne građani, odlučuju o pobedniku izbora, onda se to teško može smatrati funkcionalnom demokratijom.

To se ne bi dogodilo prvi put, s obzirom na slučaj Floride 2000. godine, na kojoj se vodila mrtva trka između demokratskog kandidata Ala Gora i republikanca Džordža Buša mlađeg, pa je nedeljama bilo neizvesno kome idu elektorski glasovi ove važne savezne države. Na kraju je, nakon niza tužbi, Vrhovni sud presudio da prebrojavanje mora da stane i time de facto omogućio pobedu Buša.

Foto: AP / Carolyn Kaster
foto: AP / Carolyn Kaster

BBC-jev analitičar Entoni Zurčer navodi kako je ovakav razvoj događaja "recept za gorčinu i dugu pravnu bitku", koja će završiti tako da će se birači kandidata koji izgubi tu bitku osećati prevareno i besno. Iako konačni rezultati izbora još nisu poznati, ono što je jasno nakon izbora je da Amerika ostaje duboko podeljena nacija.

Nemački Špigl konstatuje da će sudsko petljanje u izborni proces prebrojavanja glasova cele predsedničke izbore pretvoriti u farsu.

"Američka demokratija je u mnogim državama sveta dugo važila za svetionik. To da se Donald Tramp proglasio pobednikom predsedničkih izbora i svog suparnika optužio za prevaru iako stotine hiljada glasova još nisu prebrojane, groteskno je, apsurdno i antidemokratski", piše list.

Špigl smatra da je Tramp kao predsednik uništio poverenje građana u demokratske institucije, ali da se američka demokratija ipak ne može tako lako uništiti.

Bilo kako bilo, ko god na kraju bio lider SAD, ostaje nepobitna činjenica da američko društvo ostaje duboko podeljeno i da će desetine miliona glasača misliti da su na ovim izborima prevareni.


Kurir.rs/Index.hr