Kultura nekako još odoleva koroni, a u Beogradu se poslednjih nekoliko dana održavaju izložbe, koncerti i filmski festivali. Naša kulturna patrola je u četvrtak uveče posetila izložbu fotografija Srđana Sulejmanovića Sukija, a potom otišla na koncert klasične muzike na Kolarac, da isprati verovatno poslednji nastup na ovogodišnjem Bemusu.
Za koncert pijaniste iz Mađarske Deneša Varjona u četvrtak uveče na Kolarcu tražila se karta više.
Umetnik iz Budimpešte spremio je veoma zanimljiv i ambiciozan program za Bemus, gde je veče posvetio velikim kompozitorima koje lično uvažava - Betovenu, Šumanu, Šopenu i Bartoku, što je prepoznala i publika, pa su se pred nastup ispred Kolarca pojavili tapkaroši. Za ulaznicu su tražili 1.000 dinara.
- Tapkaroši su retki na koncertima klasične muzike, ali verovatno su znali da će za nastup Deneša Varjona biti veliko interesovanje. Koncert je, dakle, uspeo - rekla je za Kurir Ana Vrbanec, PR menadžer ovog koncerta poznatog muzičkog serijala "Stenvej end sans".
Ljubitelji filma mogu da uživaju na festivalu Slobodana zona - na kom se nalazi film Nika Kejva, dok je svakako događaj dana bilo otvaranje izložbe "Zdravo, brate" našeg nedavno preminulog fotografa Srđana Sulejmanovića Sukija u galeriji "Progres".
Suki je bio zvanični fotograf Formule 1, a pored toga, slikao je sve važne sportske događaje u svetu. Sve kolege, bez obzira na to iz koje zemlje su dolazili, naučio je da pozdravljaju sa "Zdravo, brate" , pa je zato i izložba ovako nazvana.
Na otvaranju izložbe je prikazan kratak intervju Srđana Sulejmanovića Sukija u kojem on napominje da je sportska fotografija čist zanat. - Bez ljubavi prema sportu nema dobre sportske fotografije. Izvanredna fotografija se uvek stvara u glavi fotografa, a ne u oku objektiva - govorio je Sulejmanović.
Glumac Svetislav Goncić pročitao je poruku jednog od njegovih kolega i saradnika u kojoj se navodi da je Suki bio jedan od legendarnih balkanskih foto-reportera, ali i mnogo više od toga. - Fotografisao je fantastično, ali nije mario za agencijska pravila. Mnogi njegovi radovi su mogli da nađu mesto i u fotografskim monografijama, a ne samo u štampanim medijima i agencijama. Nije bio najbolji fotograf na svetu, ali je svakako bio najpopularnija faca u profesiji u kojoj je ego visok do neba - piše u poruci koju je pročitao Goncić. Izložbu su pomogli Grad Beograd - Sekretarijat za kulturu, Privredna komora Srbije, firma "Alma kvatro", galerija "Progres", Dušan Fjužn Tucaković i njegovi prijatelji i kolege.
Kurir/ Maša Kostić, Foto: Aleksandar Jovanović