SRBIJA S BAJDENOM: Analiziramo kakve promene bi donela pobeda demokrate
Imaćemo dobre odnose sa SAD ko god da pobedi. Tramp Srbiju više
uvažava, ali i Bajden će morati da poštuje Vašingtonski sporazum, ocenjuju sagovornici Kurira
Dok se u Sjedinjenim Američkim Državama glasovi sa najneizvesnijih izbora i dalje prebrojavaju, u Srbiji se već nametnula tema kakav će odnos Vašington imati prema našoj državi ako umesto republikanca Donalda Trampa predsednik SAD postane demokrata Džozef Bajden.
Bivši potpredsednik SAD jeste upamćen kao neko ko se zalaže za antisrpske interese, za razliku od Trampa i njegove administracije, koja je pokazala izuzetan sluh za Srbiju. Ipak, sagovornici Kurira ocenjuju da se na nas neće posebno loše odraziti eventualna promena šefa Amerike. Zaključak je: Srbija će imati dobre odnose sa SAD ko god da pobedi u i dalje tesnoj predsedničkoj trci.
Strateški partner
Sa Bajdenom na čelu u početku možda neće biti otvorena vrata do Ovalne sobe, kao što su s Trampom, ali će se Vašingtonski sporazum poštovati, ocenjuju naši sagovornici.
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić navodi da će, ukoliko dođe do promene američke administracije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić naći način da Srbija ima dobre odnose sa SAD.
- Nije na Srbiji da daje određene ocene kandidata, ali je nesumnjivo Trampova administracija imala pozitivniji odnos. Bez obzira na to ko bude predsednik, Srbija će nastaviti da ima dobre odnose sa Amerikom. Bajden se više puta sretao i sa predsednikom Vučićem, tri puta je dolazio ovde u posetu. SAD su za Srbiju strateški partner, a Vašingtonski sporazum bismo potpisali bez obzira na to ko je predsednik SAD - kaže Dačić.
Diplomata Vladislav Jovanović podseća da rezultati izbora još nisu poznati i da može da se čeka na finalnu odluku Vrhovnog suda i do nekoliko meseci.
- U tom slučaju, sigurno će pet-šest meseci biti mrtav period u delovanju Amerike. Tramp bi kao „ranjeni predsednik“ radio samo osnovno i ne bi mogao da preuzima šire obaveze. U pretpostavci da Bajden bude nov predsednik, ne treba očekivati bilo kakve suštinske promene, možda neke taktičke. I Bajden bi nastojao da kapitalizuje to što je Amerika bliža Srbiji, ali ne i da ide dalje u susret našim očekivanjima. Ne treba imati iluziju, do toga neće doći. Bajden je preopterećen predrasudama prema nama i ne može se očekivati da pred kraj svog života radikalno menja stavove. Ako bi Tramp dobio spor na Vrhovnom sudu, onda bi posle smirivanja strasti u Vašingtonu mogla da se očekuje još sadržajnija politika po pitanju Srbije i Balkana - zaključuje Jovanović za Kurir.
Koristan saradnik
Direktorka Centra za evroatlantske studije Jelena Milić podseća i na važnost rasporeda snaga u Predstavničkom domu SAD.
- Nemoguće je analizirati eventualnu Bajdenovu politiku bez znanja rezultata izbora u Senatu i Kongresu. Ako republikanci zadrže kontrolu nad Kongresom, spoljna politika SAD se uopšte neće mnogo menjati. Tramp je u jugoistočnoj Evropi, pa i na Balkanu vodio politiku kontinuiteta sa prošlom administarcijom. Čudo koje se desilo je da su on i njegova administracija shvatili da Srbija 2020. nije Srbija iz 1990, ali da ni Kosovo nije ono što je bilo 1990. Dok smo se mi reformisali, tzv. nezavisno Kosovo je uradilo malo toga. Ko god da pobedi u SAD, Srbija treba da nastavi s pametnom politikom i da ubeđuje Ameriku zašto smo joj koristan partner, i to ne samo na zapadnom Balkanu nego i u jugoistočnoj Evropi - kaže Milićeva.
Kurir.rs/ Silvija Slamnig Foto: AP/Carolyn Kaster