MATEMATIČKA FORMULA OTKRIĆE VAM DA LI JE PARTNER PRAVI: Evo šta kažu stručnjaci da uzmete u OBZIR!
Možda ste već čuli za matematičku formulu za izračunavanje "društveno prihvatljive" razlike u godinama kod parova.
Prema ovom pravilu broj svojih godina podelite s dva i tome dodate sedam godina, što bi trebao biti minimum ispod kog ne bi trebalo ići. Ako imate 32 godine, "društveno je prihvatljivo" da ste u vezi s nekim od 23 godine ili starijim. Isto tako, prema tom pravilu prihvatljivo je i da osoba od 32 bude u vezi s nekim od 50 godina i mlađim.
Iako se radi o opšteprihvaćenom pravilu, stručnjaci sugerišu da ga se morate strogo pridržavati.
"Ova formula pomaže da se držite onde gde postoje zajednički interesi s vašim partnerom, a verovatno će omogućiti i bolju komunikaciju. Ipak, ako upoznate nekoga čije godine izlaze iz okvira formule, ali vas usrećuje, zanemarite pravilo", savetuje stručnjak za veze Dejvid Benet.
Njegova kolegica Kerol Roderik kaže kako ne savetuje klijentima da doslovno slede pravilo, ali ih "podstiče da dobro razmisle o gornjoj i donjoj granici za partnera, posebno na internet stranicama i aplikacijama za pronalazak bolje polovine". Prema njoj, prilikom susreta s nekim obično ste u mogućnosti da procenite njihovu zrelost, vitalnost i namere približno u isto vreme kada saznajete njihove godine".
"Najrizičniji aspekt veze s nekim znatno mlađim ili starijim od vas jeste to što ćete možda trenutno imati puno toga zajedničkoga, ali nakon pet godina mogli biste iskusiti značajne razlike u ciljevima i načinu života", smatra Roderik.
Isto tako, prema istraživanju iz 2014. godine veća je verovatnoća da će se par razvesti što je veća razlika među partnerima. Parovi s pet godina razlike imali su 18 posto veću verovatnoću da se razvedu, stopa razvoda skočila je na 39 posto kada je postojala razlika od deset godina, a 95 posto kod razlike od 20 godina.
Kurir.rs/K.Đ/TheSun