Apelacioni sud u Beogradu potvrdio je presudu kojom je Pljevljaku izrečena maksimalna kazna zbog međunarodnog šverca kokaina
Pljevljak Darko Šarić (50) pravosnažno je osuđen na 15 godina zatvora, pošto je Apelacioni sud u Beogradu odbio žalbe i potvrdio presudu na koju ga je ranije osudilo veće Specijalnog suda zbog šverca kokaina.
Na 15 godina zatvora osuđen je i Goran Soković, a istom presudom Rodoljubu Raduloviću, poznatijem kao Miša Banana, koji je u bekstvu, kazna je sa 11 smanjena na 10 godina zatvora. Ostali optuženi, njih 12, osuđeno je na kazne od devet godina i šest meseci do 14 godina zatvora.
Otežavajuće okolnosti
Darko Šarić pravosnažnu sudsku presudu dočekao je u pritvoru u zgradi Specijalnog suda, u kom je od predaje u martu 2014. On bi na slobodu mogao da izađe najranije posle odležane dve trećine kazne, odnosno za nešto više od tri godine.
- Kod odluke o kaznama u odnosu na okrivljenog Šarića kao olakšavajuća okolnost je cenjeno da je porodičan čovek, a kao otežavajuća kriminalna aktivnost kojom je stvorena organizacija na planetarnom nivou, koja je kontinuiranim aktivnosti baratala sa, kao što je tokom postupka nesporno utvrđeno, velikim količinama opojne droge kokain. Sud je imao u vidu i njegov raniji život, ali nije uzeto u obzir prilikom odmeravanja kazni. Imajući u vidu značaj otežavajućih okolnosti koje je utvrdio na strani ovog okrivljenog, olakšavajuće okolnosti nisu mogle biti od takvog značaja da bi to dovelo do blaže kazne od maksimalno zaprećene zakonom, te je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 15 godina - naveo je Apelacioni sud u obrazloženju odluke.
Specijalni sud, podsetimo, proglasio ih je krivim zbog toga što su tokom 2008. na teritoriji Srbije više zemalja bivše SFRJ, zapadne Evrope i Južne Amerike, Darko Šarić, Goran Soković i Željko Vujanović, koji je osuđen na 14 godina, sa sada pokojnim Draganom Dudićem, oformili organizovanu kriminalnu grupu koja je delovala do 15. oktobra 2009, a čiji su članovi postali ostali osuđeni.
Šifrovane poruke
- Napravili su plan da nabavljaju kokain na teritoriji zemalja Južne Amerike, smeštaju je u iznajmljena skladišta u Brazilu i Argentini, prebacuju je pripadnicima zaduženim za njegov prihvat na prekookeanske brodove koje su imali u svom vlasništvu, kojima su radi prikrivanja prometa kokaina vršili i brodarski prevoz robe u Evropu. U međusobnom dogovDarko Šarićoru sačinjavali su pisane tabelarne prikaze lažnih imena - pseudonima za svakog od pripadnika grupe - navedeno je u presudi.
Putem šifarnika razmenjivali su, kako se navodi, telefonske brojeve koji su korišćeni u komunikaciji.
Kurir.rs/ Jelena Spasić Foto: Dado Đilas