Iako do deset puta zaraznija od kineskog soja koronavirusa, mutacija D614G ostavlja dovoljno prostora da antitela reaguju na jezgro samog virusa, čineći ga manje opasnim za ljude.
D614G je jedan od najnovijih, ali i najrasprostranjenijih sojeva novog koronavirusa. Testirajući na zamorcima, naučnici sa američkih univerziteta Severna Karolina i Viskonsin-Medison otkrili su da se reprodukuje brže i da se lakše širi od originalnog kineskog soja SARS-CoV-2. U stvari, deset puta je snažniji zbog mutacije šiljastog proteina koji ulazi u ljudske ćelije.
Ali s druge strane, D614G ne izaziva ozbiljnije bolesti, i osetljiviji je na lekove, pa čak i na terapije antitelima. U eksperimentu sa zamorcima, D614G i kineski soj koronavirusa su testirani kako bi se utvrdila težina simptoma i infektivnost svakog od njih. Zdrave zamorce smeštene su u odvojene kaveze pored onih sa zaraženim jedinkama, ali svi kavezi bili su povezani zajedničkim dovodom vazduha.
U takvim uslovima rezultati su bili jasni već nakon dva dana, piše RT. U tom periodu zdrava zamorca nisu zaražena kineskim sojem, dok je D614G zarazila šest od osam zdravih morskih svinja u istom periodu.
Tako visoka infektivnost ovog mutiranog soja mogla bi biti njegova najslabija karika. Naime, mala „pukotina“ na šiljastom proteinu, koja povećava njegovu infektivnost, ostavlja jezgro virusa izloženo spoljnim uticajima, što ga čini lakom metom za antitela, posebno ona koja se nalaze u vakcinama.
Međutim, problem je što je do sada zabeleženo više od 200 mutacija novog koronavirusa i svaka od njih zahteva dodatna medicinska istraživanja kako bi se otkrilo njegovo poreklo, a zatim i posledice i načini kontrole.
Kurir.rs/Net.hr