U svečanoj sali Srpske akademije nauka

DODELJENA NAGRADA KNJIŽEVNOG KLUBA BAGDALA: Prsten despota Stefana Lazarevića akademiku Ljubomiru Simoviću

Foto: Kurir/Ž.M.

Književni klub “Bagdala” je, u svečanoj sali Srpske akademije nauka i umetnosti u Beogradu, uručio prestižnu nagradu Bagdalin prsten “Despot Stefan Lazarević” akademiku Ljubomiru Simoviću za sveobuhvatno književno delo, a manifestaciju je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Srbije. Svečanosti u SANU prisustvovali su predsednik SANU Vladimir Kostić, akademik prof. dr Jovan Delić i predsednik i potpredsednik KK “Bagdala”, Nebojša Lapčević i Milan Vučićević.

"Delo našeg laureata, akademika Ljubomira Simovića, kome Bagdala dodeljuje Prsten Despota Stefana Lazarevića, pripada samom vrhu naše današnje književnosti. Razuđenost njegovog stvaralačkog opusa je višestruka: od poezije, proze, esejistike, drame, likovne kritike, putopisa, prevoda, do priređivača mnogih naučnih zbornika i drugih aktivnosti značajnih za srpsku kulturu.Treba odmah reći da se u sveukupnom stvaralačkom opusu ovog dela nalazi poezija, čije će unutrašnje koheziono jezgro, ovom trenutku srpske književnosti dati njene najvrednosnije tokove", izjavio je pesnik Ljubiša Đidić, predsednik žirija.

Foto: Kurir/Ž.M.
foto: Kurir/Ž.M.

Kada je 1958. objavio prvu knjigu pesama "Slovenske elegije", srpska književnost je mogla da nasluti da će ovaj autor izvornost i lepotu srpskog jezka ubaštiniti u svoje najmoćnije duhovne plodove koji će se nastaviti u daljem bogatom opusu zbirkama: Veseli grobovi (1961), Poslednja zemlja (1964), Šlemovi(1967), Vidik na dve vode (1980), Deset obraćanja Bogorodici Trojeručici(1983) Istočnice(1983) i dr.Iste vrednosnice kvalifikuju i njegove drame Hasanagnica (1973), Čudo u Šarganu (1974), Putujuće pozorište Šopalovići (1985) i Boj na Kosovu (1984), prozu Užice sa vranama (1996) ili Snevnik (1998)…

Duboko utemeljen u svoje vreme, Simović će proći kroz nekoliko ratnih strahota u kojima će se rvati sa pripitomljavanjem zla (pomenimo samo njegovu Baladu o Stojkovićima, užasne prizore smrti iz Užica sa vranama ili u dramskim prizorima u Šopalovićima ili Čuda u Šarganu).

Ako je s jedne strane u ovoj poetici strujalo osećanje himničnosti kojim se kliče i slavi život, lepota i ljubav, makar u malim stvarima a velikim doživljajima, s druge strane su elegične slike koje sve to poništavaju u mnogo većim razmerama zala i nesreća. Tako bi Simovićev mit o svetu, ovde kondenzovan, u njegovom iskustvu bio mit čoveka koji je rasvetljavao sredinu 20. i početak 21. veka. Sa osećanjem „vremena ispalom iz zgloba“ što nagoveštavaju i neki njegovi britki naslovi Vidik na dve vode, Duplo dno, Igla i konac, Galop na puževima, Guske u magli…

Đidić je izjavio da kada akademika Simovića Kruševac, preko “Bagdale”, venčava Prstenom Despota Stefana Lazarevića, "mi se podsećamo da je na stranicama 'Bagdale' sarađivao tokom našeg 60-to godišnjeg kontinuiteta".

Kurir.rs/Ž. M.