HUMANO! DONIRANJE KRVNE PLAZME: Prikupljeno 2.750 doza koje SPASAVAJU ŽIVOTE od korone
Davalaca je dosad 708, a iz njihove krvi se prikuplja samo određena količina plazme. Svi ostali sastojci krvi se istovremeno vraćaju davaocu kroz isti ubod u venu
Ako ste se izlečili od kovida 19, doniranjem krvne plazme možete spasti život nekome ko sada ima koronu! Dosad je to učinilo više od 700 ljudi, koji su dali ukupno 2.750 jedinica krvne plazme.
U Institutu ističu da je od 11. aprila, kada je počeo program prikupljanja i izdavanja antikovid 19 plazme, prikupljeno 2.750 jedinica rekonvalescentne plazme od 708 davalaca. Više od 60 odsto davalaca plazmu je dalo dva, tri ili više puta.
Antitela
Nataša Vavić, načelnica Odeljenja za donorske afereze Instituta za transfuziju krvi Srbije, za Kurir ističe da ima i onih koji su i po pet puta davali plazmu:
- Da bi neko mogao da donira plazmu, mora biti zdrav, jer brinemo o zdravlju i davaoca i primaoca. Potencijalni davaoci bi trebalo da budu bez hroničnih bolesti i terapije, maligniteta, autoimunih bolesti... Obavezan je dokaz o potvrđenoj infekciji - pozitivan test na SARS-CoV-2 metodom PCR, ili pozitivna IgG antitela, kao i da je davalac najmanje 14 dana bez simptoma bolesti, što znači da se oporavio.
Doniranje plazme, objašnjava dr Vavić, obavlja se afereznom procedurom - plazmaferezom, odnosno pomoću aparata, separatora krvnih ćelija i komponenata.
Može na 15 dana
- Iz davaočeve krvi prikuplja se samo određena količina plazme, a svi ostali sastojci krvi se istovremeno, tokom procedure, vraćaju davaocu kroz isti, jedan ubod u venu. Primenjuju se sterilni setovi za jednokratnu upotrebu. Plazmafereza traje 40 do 60 minuta, a uobičajeni vremenski period između dve procedure je 15 dana. Količina donirane plazme je oko 600 ml ili 10 ml po kilogramu telesne mase i ta količina se sama nadoknađuje za 48 sati - povlači dr Vavić.
Dr Milan Elenkov, anesteziolog iz Pirota, u julu je bio kritično zbog kovida, a prvi je pacijent u KC Niš koji je primio krvnu plazmu.
- Bilo je jako teško, saturacija mi je spala na 68, gasna razmena bila je mnogo loša. Tri dana nakon primanja plazme sve je krenulo kako treba. Ljudima u kritičnom stanju može da spase život. Naravno, moraju da se ispoštuju indikacije, tj. kada se preporučuje uzimanje. Svi koji su preležali koronu treba da doniraju krvnu plazmu, ako ispunjavaju kriterijume - kaže za Kurir dr Elenkov, koji se tek juče vratio s bolovanja, i pravac kovid bolnica.
Kurir.rs/ Kristina Vasković Foto: Shutterstock