Koordinator anesteziologa u Srbiji i kovid bolnice u Batajnici

DOKTOR LAĐEVIĆ APELUJE: Ne lečite se kod kuće! Stanje se naglo pogoršava baš kad pomislite da ćete sami pobediti koronu

Foto: Printscreen

Koordinator anesteziologa u Srbiji i kovid bolnice u Batajnici dr Nebojša Lađević rekao je danas da je bolnica u Batajnici stigla u poslednji čas, jer ima malo mesta za obolele pacijente i velikom broju pacijenata je potrebna hospitalizacija.

"Ako pogledate da smo bolnicu otvorili u petak popodne, mi već danas imamo 324 primljena pacijenta na odeljenju poluintenzivne nege koji je predviđen za srednje teške i teške bolesnike, a u intenzivnoj nezi imamo 39 pacijenata, od toga 12 pacijenata je na mehaničkoj ventilaciji, intubirani, a ostali su na visokim protocima kiseonika", naveo je Lađević.

Istakao je da ima pacijenata svih starosnih dobi, a da je među trenutno hospotalizovanima najmađi pacijent 1997. godište.

"To je dodatno upozorenje da svako može imati tešku kliničku sliku", naglasio je Lađević.

Na pitanje da li je ovo pik trećeg talasa i najteži momenat, Lađević kaže da sigurno da jeste, jer nikada nije bilo ovako mnogo zaraženih.

"Mere koje se sada primenjuju trebalo bi da daju efekat u narednim danima, jer je potrebno 14 dana da se i to ispolji. Mi sada primamo bolesnike koji su se zarazili pre desetak dana, ali ono što je zabrinjavajuće jeste taj trend da smo za jedan vikend napunili sa toliko pacijenata bolnicu kao ceo jedan kliničko-bolnički centar u Beogradu", rekao je Lađević.

Sa prvim simptomima javiti se u kovid ambulantu

Doktor Lađević istakao je da na prve simptome građani treba da se jave u kovid bolnicu i da se ne leče sami kod kuće.

"Da, mislite proći će. Uglavnom kada prođe taj jedan period pet, šest dana, kada pacijent misli da će sam pobediti ovu bolest, onda mu se naglo pogorša stanje. To je taj period kada mi dobijamo pacijente gde im se pogoršava stanje rapidno. Ukoliko je pod kontrolom i prođe sav protokol od prvih simptoma, onda u 99 odsto slučajeva ne dolazi do tako teške kliničke slike", rekao je Lađević.

Govoreći o tome da li ima dovoljno zdravstvenih radnika, Lađević kaže da ima jer su iz Kliničkog centra Srbije ljude preraspodelili u bolnicu u Batajnici.

"Naravno, naši resursi nisu neiscrpni. Završen je i konkurs za nove zaposlene, ali njih treba uvesti u posao. Mi se oslanjamo na specijaliste iz Kliničkog centra Srbije i svaka klinika je participirala u radu kovid bolnice u Batajnici", rekao je Lađević.

Apelovao je na građane da poštuju mere, jer kako kaže, "nemamo neiscrpan krug lekara, posebno medicinskih sestara".

U ovom trenutku 278 pacijenata u bolnicama u Srbiji je na respiratoru.

"Respirator nije neko sredstvo gde je opasno doći, nego ste vi došli na respirator zbog toga što je već vaše stanje već toliko teško i onda ne biste preživeli ukoliko još ne pokušamo da vam pomognemo uz pomoć te mašine", rekao je Lađević.

"Mehanički ventilator zamenjuje funkciju pluća, odnosno pomaže plućima da dopreme dovoljne količine kiseonika u krvotok i svakako da je neko ko je dospeo u to stanje da mora da bude na mehaničkoj ventilaciji u teškom stanju i onda zabrinutost postoji", dodao je doktor.

Objasnio je da postoji i običan kiseonik na malim protocima, sledeći stepen je kiseonik na visokim protocima.

"Zatim ima neinvazivna ventilacija gde dajemo veći protok kiseonika pod određenim pritiskom uz pomoć maske i kao četvrti stepen je intubiran pacijent gde su potpunosti upravlja sa mehaničkim ventilatorom", objasnio je Lađević.

Istakao je da u ovom trenutku jedan protokol i da važi za celu Srbiju, kao i da ima dovoljno lekova.

"Još jednom molba da se nose maske, da se drži distanca, da se peru ruke pre nego što bi se dodirivala maska. Samo, molim vas, smanjite broj ljudi koji dolaze u bolnice, jer evo vidite za jedan vikend jedan veliki kliničko-bolnički centar je popunjen", zaključio je Lađević.

(Kurir.rs/RTS)