Institut za ortopediju „Banjica“ takođe se bori s koronom

BORBA NA BANJICI: I dan i noć šokovi tresu samo da obolele vrate iz mrtvih!

Foto: Zorana Jevtić

Institut za ortopediju „Banjica“ takođe se bori s koronom, pacijenti su im u operacionim salama, gde lebde između života i smrti dok oni u belim skafanderima daju sve od sebe da pobede u velikoj bici s ovom bolešću

Dugim hodnikom Instituta za ortopediju „Banjica“ „prolazi“ respirator. Odzvanja kotrljanje točkića. Beli skafander ga gura, velika vrata se otvaraju. Ogromni skener čeka.

- Daj produžni - viče jedan „skafander“

- Onaj beli, tamo desno - drugi će.

Foto: Zorana Jevtić
foto: Zorana Jevtić

Monitor

Treći drži crevo. Svi se sjatiše. Priključuju respirator. Pacijenti s intenzivne stižu na snimanje pluća. I one intubirane gore, na intenzivnoj, prikačiće na pokretni respirator, dovesti sprat ispod, a onda priključiti na ovu mašinu. Da su živi dok ih snime. I vide dokle je korona došla. Šta je još uništila. Ili su je, možda, malo zauzdali...

Uključi se monitor. Ravne linije čekaju da se neko „prikači“.

- Prolaz, prolaz!

Foto: Zorana Jevtić
foto: Zorana Jevtić

Stiže krevet za kojim se vuče boca kiseonika. Respirator će sačekati sledećeg pacijenta. Ovom, polusvesnom, boca vazduh daje. Glava mu pala na stranu. Vezan je za krevet. Neki od korone postanu agresivni. Nema kiseonika, nema ni razuma.

- Ej, ovde je ostao magnet.

- Odvezuj.

- Sve odvezano?

- Aj, sad. Jedan, dva, tri! O-ruk!

Foto: Zorana Jevtić
foto: Zorana Jevtić

Metalna vrata

Uspeše. Leži pod ogromnom „kupolom“ skenera. Vrata se zatvaraju...

Mi krećemo gore. U intenzivnu. Metalna vrata, ko kakav lift, šire se... Pišti i blinka na sve strane. Levo zimus behu operacione sale. Sada su tu respiratori, kiseonik... i oni koji znaju i koji ne znaju šta ih je snašlo. Ali niko od njih ne zna šta ih čeka. Niko s ovim đavolom ne zna kakav je kraj... Svi se bore. Svi daju i više no što mogu...

Desno intenzivna. Dva reda kreveta, nih troje, četvoro svesno. Ostali između ovog i onog sveta - na respiratoru. Sve to peti dan gleda i Željko Ivanović (61) iz Dobanovaca. Dijabetičar.

Foto: Zorana Jevtić
foto: Zorana Jevtić

- Sad mogu da dišem. Postigao sam već saturaciju 93, a padao sam na 60. Mislim da sam se provukao i izvukao, ali videćemo. I glas mi se vratio. Svaka čast ovim mladim ljudima. Bore se i daju maksimum da bi spasli nečiji život. Treba ceniti kad već ‘oće sad neko da ti pomogne - veli Željko.

Život mu se povratio, al’ ga nova „muka“ muči.

- Gladan sam. A ne daju ništa čovek da pojede. Dobili smo šoljicu nečega, nemam pojma ni šta je. Crkoh od gladi.

Foto: Zorana Jevtić
foto: Zorana Jevtić

Pogled mu ode na „cimere“.

- Mnogo je tužno...

U tom času svi skafanderi potrčaše.

- Brzo, brzo...

Foto: Zorana Jevtić
foto: Zorana Jevtić

Najteži talas

U boksu na dnu svi se sjatiše. Reanimacija.

- Sad mu daju one šokove. I tako i dan i noć. Teško mi i da kažem čega sam se sve nagledao - Željko će.

U onom boksu vide se, s dna intenzivne, samo skafanderi oko kreveta. I dve ruke koje se ravnomerno dižu i spuštaju. Spuštaju i dižu defibrilator... Život u to telo pokušavaju da vrate.

- Gledaš, a ne možeš da pomogneš. Tuga i samo tuga... - zavrti Željko glavom. Izlaze iz boksa. Jedan po jedan.

Foto: Zorana Jevtić
foto: Zorana Jevtić

- Uspela je reanimacija. To je stalna borba. Nažalost, ovako je svakodnevno - priča u trku dr Svetlana Dinić, načelnica anestezije, dok hvata telefon za hitan poziv.

Šeta do dna intenzivne. Okreće krugove. Evo je opet.

- Imam utisak da su u ovom trećem talasu pacijenti najteži. Virus nas svaki put iznenadi. Borimo se svim sredstvima. Naš broj je ograničen, a i snage su nam ograničene. Reanimacija je sada uspela. Ali vrlo je neizvesno kako će to sve na kraju da bude - priča dok se vraća u onaj boks.

Foto: Zorana Jevtić
foto: Zorana Jevtić

Otvaraju se ona teška metalna vrata. Vraća se mučenik sa skenera. Vezan. Pravac operaciona sala. Tu mu je mesto. Vakat je sledećeg da vode na skener. A i nama je vakat da krećemo.

Maše Željko. Maše i Šone, tako mu na skafanderu piše. Poziraju nam za kraj. Osmesi među živim leševima... Užas koji ne možeš da gledaš. I užas koga svako mora da bude svestan... Jer svako od nas može biti jedan od njih. Ni živ, ni mrtav. Na putu čiji kraj niko živi ne zna...

Nema šale s pravilima Do gole kože

Pohod na crvenu zonu „Banjice“ kreće od skidanja do gole kože. Ništa se ne prepušta slučaju, odnosno koroni. Dobiješ belu majicu i zelene pantalone, pa pravac crvena zona. A tamo, pred ulazom, stotine pari patika, cipela, papuča, klompi... - Svaki zaposleni ima obuću za zelenu i crvenu zonu - objašnjava nam Suzana Maksimović, glavna sestra Služba za opštu ortopediju II. Ona je naša divna domaćica, provodi nas kroz sve. U skafandere nas oblači Nikola, tek mu je 20 leta, volontira od marta. Sada je dočekao i zaposlenje. Sve s osmehom radi. Jedne natikače, druge, jedan par rukavica, drugi, pa i treći! I selotejp oko ruke - da se nešto ne pomeri. Pričvršćuje čak i kapu od skafandera. Ništa ne sme ni milimetar da mrde. Ide se u crvenu zonu... A i izlazak je „do gole kože“. Sve bacaš, dobijaš „sterilan“ mantil i papuče, tuš-kabinu, pa tek onda po svoje stvari u zelenu zonu. Nema šale.

Snežana Matejić Groznica

Snežana Matejić (73) je dijabetičar i astmatičar. Na kiseoniku je. - Mislim da sam se u liftu zarazila. Živim u soliteru od 23 sprata na Banjici, samo jedan lift radi, a puno je zaraženih. Sve vreme sam nosila masku, al’ ne vredi. Krenula je groznica. I svaka čast svima ovde koliko vode računa o nama - veli Snežana i dodaje da joj je i ćerka zaražena, ali, srećom, kod je kuće jer ima blagu sliku.

Foto: Zorana Jevtić
foto: Zorana Jevtić

Prof. dr Zoran Baščarević Pomozite nam da vas lečimo

Prof. dr Zoran Baščarević, direktor „Banjice“, podseća da su se početkom decembra hitno, po treći pu, otvorili za kovid sistem, da sada imaju 27 mesta na intenzivnoj i ukupno 125 kreveta u bolnici, koji su puni: - Bolest je ćudljiva. Imate ljude od 90 godina koji dođu i odu zdravi i one od 40, kojima se mesec dana borite za život i na kraju ne uspete. Napada i bubrege, i mozak, i krvne sudove i srce... Svaki sledeći talas je sve teži, kliničke slike su sve teže, a broj pacijenta sve veći. Ne postoji na svetu taj zdravstveni sistem koji može celo svoje stanovništvo da leči u bolnicama! Ljudi bi to trebalo da shvate. Ne znam zašto neće da sede kod kuće. Ljudi, pomozite nama da možemo da vas lečimo. Zatvorite se u porodice, izlazite da radite i snabdevate porodicu, a ne da idete u provod!

Zlatko, rendgen tehničar Zlatko - korona 2:0

Protiv korone već vodim 2:0! Dva puta sam je pobedio - rendgen tehničar Zlatko će nam, koji veli da se prvi put zarazio u julu, a da je pre nedelju dana počeo da radi posle druge korone.

Jelena S. Spasić