NAJVEĆI HRIŠĆANSKI PRAZNIK: Božićna liturgija u Hramu Svetog Save počela u ponoć (FOTO, VIDEO)
Povodom Božića, najvećeg hrišćanskog praznika, božićna liturgiju iz Hrama Svetog Save u Beogradu počela je u ponoć.
Ponoćnu liturgiju na Badnje veče služi vladika Stefan, vikarni episkop remezijanski, dok će liturgiju 7. januara u Hramu služiti mitropolit Hrizostom, koji nakon smrti poglavara SPC-a Irineja obavlja njegove dužnosti do izbora novog patrijarha.
Hram Svetog Save jedan je od tri najveća u pravoslavnom svetu. Može da primi oko 10 hiljada vernika. Nedavno su završeni radovi na velelepnom mozaiku koji pokriva više od 15 hiljada kvadrata u hramu. Sastavljen je od preko 50 miliona komadića lomljenog stakla i kamena. Na njemu je radilo 300 umetnika mozaičara, a kompletan mozaik je završen za manje od četiri godine. Glavni autor i tvorac mozaika bio je ruski akademik Nikolaj Muhin koji je predvodio timove ruskih i srpskih majstora.
Pravoslavni vernici danas slave Božić, rođenje Isusa Hrista, uz tradicionalni pozdrav: Mir Božji, Hristos se rodi - Vaistinu se rodi.
U pojedinim crkvama obeležavanje Božića počelo je ponoćnim liturgijama. U Hramu svetog Save počela je arhijerejska liturgija koju služi vladika remezijanski Stefan.
Arhijerejsku liturgiju ujutru, od devet sati, služiće u Hramu svetog Save mitropolit dabrobosanski Hrizostom, mestobljustitelj patrijaršijskog trona Hrizostom. Na Božić ujutro, pre svitanja, zvone sva zvona na pravoslavnim hramovima i objavljuje se dolazak Božića i božićnog slavlja.
U hramovima se čita poslanica arhijera SPC.
Najradosniji hrišćanski praznik 7. januara, pored Srpske pravoslavne crkve, proslavljaju Ruska pravoslavna crkva, Jerusalimska patrijaršija, Sveta Gora, starokalendarci u Grčkoj i egipatski Kopti, koji poštuju julijanski kalendar.
Božić, zajedno sa Vaskrsom, predstavlja jedan od najvećih hrišćanskih praznika i praznuje se kao uspomena na dan rođenja Gospoda Isusa Hrista, Sina Božijeg.
"A kad se navrši vrijeme, posla Bog Sina svojega jedinorodnoga" da spase rod ljudski, piše u jevanđelju. I kad se ispuni devet meseci od blagovesti, koju javi arhangel Gavril Mariji u Nazaretu, govoreći: "Raduj se, blagodatna... evo začećeš i rodićeš sina, i nadeni mu ime Isus".
Hristos je, prema jevanđelju, rođen tačno u ponoć, kada se najsjajnija zvezda zaustavila iznad pećine kod Vitlejema.
"U isto vreme, nad zemljom izraelskom pojavi se velika sjajna zvezda koja beše neobična stoga što se nije kretala od istoka ka zapadu već se kretala prema jugu, a ne beše na visini kao sve zvezde već u visini ptičjeg leta", piše u jevanđelju.
Bogoridica Marija je, u pećini u Vitlejemu, povila u slamu malog Isusa i poklonila mu se kao Bogu.
"Zvezdu su 40 dana pratila trojica mudraca, Gašpar, Baltazar i Melhior. Stigavši u Jerusalim, u vitlejemskoj pećini, nad kojom se zaustavila zvezda, poklonili su se detetu kao caru nad carevima i darivali ga zlatom, a potom tamjanom kao Boga i smirnom kao prvosveštenika i učitelja".
Car Irod je, u strahu za svoj presto, naredio da se u Vitlejemu pobiju sva muška deca do dve godine, nadajući se da će među njima biti i novorodeni Isus.
Tada je ubijeno, prema jevanđelju, 14.000 dece, ali je sveta porodica prebegla u Misir u Egiptu, gde je živela do Irodove smrti.
U porti Saborne crkve Hristovog Rođenja nalazi se pećina-paraklis gde se čuvaju mošti 14.000 "vitlejemskih mladenaca koje krvožedni car Irod pobi ne bi li među njima ubio i Bogomladenca Hrista".
Inače datum obeležavanja Božića se prvi put pominje kao praznik 336. u jednom rimskom kalendaru. Do 16. veka svi hrišćani su Božić slavili istog dana, nakon 1582. i prihvatanja Gregorijanskog kalendara od strane Vatikana, pojavljuju se razlike.
Prvih vekova i pravoslavne i protestantske zemlje su se držale starog kalendara, što se kasnije postupno menjalo.
Božić je praznik rađanja novog života, praznik dece i detinjstva, praznik roditeljstva - očinstva i materinstva.
Kod Srba taj praznik je ukrašen najlepšim verskim običajima i obredima, koji imaju jedan osnovni smisao i cilj: umoliti Boga da sačuva i uveća porodicu i imanje domaćina.
Božić je uvek mrsni dan, kojem je prethodio četrdesetodnevni božićni post, koji predstavlja pročišćenje duha i tela.
Na svečanoj božićnoj trpezi, najvažnija je česnica, pogača u koju se stavlja zlatni ili srebrni novčić, a ona se za ručkom lomi isključivo rukama.
Ko u svom parčetu pronađe novčić, prema verovanju, imaće sreće u narednoj godini.
Običaj je da se na trpezi nađe i božićna pečenica. Ukućani položajnika, prvog gosta na Božić, daruju poklonima.
SPC i vernici, Božić slave tri dana. Drugi dan Božića je Sabor Presvete Bogorodice, u znak zahvalnosti što je rodila Spasitelja, dok se treceg dana slavi Sveti Stefan.
U Srbiji je Božić od jula 2001. i jednodnevni državni praznik.
Ponoćnu liturgiju na Badnje veče, koja počinje u ponoć služiće vladika Stefan, vikarni episkop remezijanski.
"Sa radošću obaveštavamo verni narod, drage parohijane i sugrađane, te sve poklonike naše Zavetne svetinje, da su glavni radovi na unutrašnjem uređenju Spomen-Hrama Svetog Save privedeni kraju. Nakon trogodišnje pauze u centralnom delu Hrama biće služena Božanstvena Liturgija. Pozivamo vas stoga, da Božić 2020. (2021.) godine Gospodnje dočekamo sabrani u jednom od najvećih pravoslavnih hramova na svetu, Hrama koji je ponos celog srpskog i svekolikog pravoslavnog roda", navodi se na zvaničnom sajtu Hrama Svetog Save.
Starešina Hrama Svetog Save Stefan Šarić rekao je da SPC "zvanično" nije pozvala vernike da prisustvuju ovim događajima, već da je raspored bogosluženja objavljen za TV ekipe i one koji budu snimali.
(Kurir.rs)