hodočašće

OBIŠAO SVETU SRPSKU ZEMLJU: Nenad Krstičić sa porodicom posetio pravoslavne svetinje na Kosovu i Metohiji!

Foto: Privatna Arhiva

Srpski fudbaler prošlo leto iskoristio da sa suprugom i decom bude gost sveštenstva Pećke patrijaršije i monaha manastira Visoki Dečani

Nenad Krstičić, srpski fudbaler obišao je ovog leta sa porodicom, srpske svetinje na Kosovu i Metohiji. Bio je u Pećkoj patrijaršiji i još nekoliko manastira. Nekadašnji igrač Crvene zvezde, danas član grčkog AEK otvorio je dušu Kuriru i pričao o tome koliko bi Srbima trebalo da znači čuvanje srednjovekovnih manastira na svetoj zemlji. Pričao je Nenad Krstičić i o svojoj karijeri, godinama provedenim u Crvenoj zvezdi, kako sam kaže najlepšem periodu u njegovoj karijeri.

Posetili ste Pećku patrijaršiju s porodicom ovog leta. Kako se to desilo, da li ste imali neki specijalni povod?

- Tako je! Posetili smo ove godine mnogo manastira i u Grčkoj, ali i u Srbiji. Koliko smo bili u mogućnosti zbog dužine odmora! Nije postojao nijedan specijalan povod za tako nesto, ali Pećka Patrijaršija nam je dugo bila želja koja se tek sada ostvarila, jer u taj deo naše zemlje nije baš lako otići. Ove godine smo dobili blagoslov i zahvalni smo Bogu na tome i na blagodati koju smo osetili prilikom posete! A, moram posebnu zahvalnost da izrazim i prema našem ministru za zajednice i povratak na Kosovu i Metohiji Daliboru Jevtiću koji nam je pomogao da ostvarimo obilazak - počeo je priču za Kurir Nenad Krstičić.

Šta je za vas značila poseta? Da li od malih nogu idete u crkvu, da li je to porodična tradicija ili je neko uticao na vas da se okrenete Bogu?

- I supruga Jelena i ja smo odgajani u duhu pravoslavlja i svetosavlja, tako da nam odlazak u crkve i manastire nije stran, a ni novost u životima. Moram priznati da smo vremenom nas dvoje uzajamno uticali sve više i više jedno na drugo u duhovnom smislu i na taj način zajedno sazrevali po tom pitanju. Iako, ona je malo ranije počela da utiče na mene, odabirom određenih knjiga naših velikih duhovnika. A, zahvalni smo Bogu i što smo sada u Atini, prvi put od kada živimo u inostranstvu, u mogućnosti da za krsnu slavu imamo našeg srpskog sveštenika koji je ujedno i naš porodični duhovnik, naš otac Dušan!

Kako su deca reagovala na posetu manastiru, mali su, ali verujem da će pamtiti to iskustvo?

- Oni obožavaju da idu redovno u crkvu, u manastire... Čak su i kao bebe to voleli. Na krštenjima niko nije ni zaplakao, pa kum nije imao problema. (smeh) Ćerka Rea ima najdirljiviju notu i ritual, a da je to niko nije posebno učio, da svako jutro kada prođe pored ikone Bogorodice u dnevnoj sobi se prekrsti i poljubi je. A sinovi Andrej i Aleksej su se već izjasnili da im je najomiljeniji manastir Visoki Dečani. Stariji sin je čak izrazio želju da pomognemo obnovu Svetih Arhangela kod Prizrena koji je uništen tokom velikog pogroma Srba.

Da li ste imali kontakt sa monasima i da li ste možda posetili još neke srpske svetinje na Kosovu i Metohiji?

- Jesmo, posetili smo ovoga puta i Visoke Dečane gde smo bili presrećni da napokon upoznamo oca Avakuma, kao i manastir Svetih Arhangela... Nažalost, nismo imali vremena da obiđemo i ostale naše svetinje u svetom delu naše zemlje. Ali, pošto sam ja poreklom i rodom iz Štrpca, i deda i tatina familija živi tamo, redovno odlazimo u selo tako da će biti prilike da nastavimo naš sveti obilazak.

I ranije ste obiliazili srpske manastire, bili ste na Ostrogu s porodicom. Koliko ste srpskih manastira obišli do sada?

- Bili smo u mnogim našim manastirima, ali smo se nekako uvek trudili da te momente sačuvamo za sebe, pa smo retko kada objavljivali fotografije. Sada se posebno u ovoj godini jasno vidi gde smo kao civilizacija došli, pa sam odlučio da nije u redu ne podeliti i taj momenat sa ljudima i malo osvežiti pamćenje o pravim vrednostima.

Šta mislite o odnosu Srba prema pravoslavlju, s obzirom da živite već dve godine u Grčkoj, da li bismo mogli da se ugledamo na Grke po tom pitanju?

- Mislim da mnoge naše ljude ne zanima ništa vezano za duhovno. Nažalost! Smatram da većina njih nisu svesni značaja naših svetinja na Kosovu i Metohiji i to je tragično. Ali, ne gubim nadu da će se to promeniti. Grci su religiozniji, ali mi smo pobožniji, ako već treba tražiti razlike - objasnio je Nenad Krstičić.

Kurir sport / Aleksandar Radonić