ŠPIJUNIRANJE SRBIJE: Obaveštajci MI6, CIA, hrvatski i albanski agenti motre na svaki potez Vučića, Dodika, Dačića
Inostrane službe pojačale aktivnosti u Srbiji. Naša država im je, kažu bezbednosni stručnjaci, interesantna zbog odlučne politike odbrane suvereniteta i zavidnog međunarodnog položaja
Strane obaveštajne službe pojačale su u ovom periodu svoje aktivnosti u Srbiji, a poseban doprinos najmoćnijim silama pružaju agencije zemalja u regionu, upozoravaju bezbednosni stručnjaci. Predsednik Aleksandar Vučić, ali i ostali predstavnici državnog vrha Srbije su, zbog odlučne politike odbrane suvereniteta i zavidnog međunarodnog položaja države, posebno interesantni agenturama u neposrednom susedstvu. Obaveštajni rad službi Hrvatske, BiH, Albanije i drugih iz regiona, koji je uperen ka Srbiji, pokušava da zadovolji interese i ciljeve velikih svetskih igrača, pre svih američke CIA i britanskog MI6, kažu sagovornici Kurira. Ovim službama je, dodaju oni, posebno zanimljiv rad predsednika Vučića, ali i šefa Skupštine Ivice Dačića, pojedinih članova Vlade, kao i srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika.
Hibridni rat
Pukovnik KOS u penziji Ljuban Karan objašnjava da su kosovska i albanska tajna služba neskrivene ekspoziture CIA, dok je hrvatska, koja važi za najjaču u regionu, samo uklopila svoje interese s interesima američke agencije.
- Britanski MI6 se praktično uselio u bosansku tajnu službu i svoje aktivnosti orijentišu isključivo protiv Republike Srpske, pa su im meta lideri i RS i Srbije, Vučić svakako. U Srbiji se vodi hibridni rat, s ciljem da se naša država politički usmeri prema strateškim ciljevima najmoćnijih sila sveta. Sasvim je sigurno da možemo očekivati pojačan intenzitet hibridnog rata, jer je na scenu stupila nova američka garnitura, kojoj se interesi poklapaju s albanskim. Probudile su se snage koje žele da se poslovi na Balkanu završe. Pošto ne postoji opcija vojne intervencije, obaveštajni rad je glavno oružje za promenu političke orijentacije Srbije. Motivi su jasni i tiču se odustajanja od vojne neutralnosti, priznanja Kosova, pristajanja na unitarnu BiH i nestanak Republike Srpske - upozorava Karan.
Odlučujući uticaj
Direktor Međunarodnog instituta za bezbednost Orhan Dragaš napominje da su obaveštajne službe najuticajnijih zemalja sveta tradicionalno veoma aktivne na Balkanu, iako se njihov fokus s vremenom menja. Kako napominje, njihov rad je konstantno uperen na ekstremističke i terorističke aktivnosti.
- Što se tiče drugih obaveštajnih aktivnosti, ne treba da bežimo od činjenice da je Srbija veoma interesantna za službe velikih zemalja, jer to je prirodno za državu koja ima odlučujući politički i ekonomski uticaj u regionu, za državu čija je ekonomija u rastu i njene odluke imaju implikacije na bliže i dalje okruženje. Zato su ovde aktivne i ruske, američke, nemačke, britanske, francuske obaveštajne službe, koje nastoje da pomognu u ostvarenju interesa svojih zemalja na ovom području. Ali svakako i regionalne službe kao što su hrvatske, albanske, pa čak i službe BiH. Srbija ne treba da brine što strane obaveštajne službe deluju na njenoj teritoriji, sve dok naše domaće bezbednosne službe rade svoj posao i štite interese naše zemlje, a to je, po mom dubokom uverenju, i sada slučaj - ocenjuje Dragaš.
NE PROPUSTITE
DANAS POKLON U DNEVNIM NOVINAMA KURIR: Lepak za miševe
Oslobodite se kućnih štetočina pomoću poklona u Kuriru.
Danas ćete uz dnevne novine dobiti lepak za miševe.
Pogodan je i za pacove i insekte. Lepak je postavljen na kartonsku podlogu, samo ga izvadite iz zaštitnog pakovanja i postavite na mesto koje želite.
Uhvaćene glodare i insekte nakon što budu uhvaćeni samo odstranite iz vašeg doma zajedno s lepkom.
Čitajte KURIR!
Ivana Kljajić