Kurir prenosi najvažnije podatke iz vodiča/uputstva za zdravstvene radnike za primenu svake od tri vakcine kojima se pelcuju građani Srbije
Građani Srbije primaju po izboru jednu tri vakcine - rusku „sputnjik V“, američko-nemačku „Fajzer-Bajontek“ i kinesku Pekinškog instituta, urađenu u saradnji sa „Sinofarmom“.
Nedoumice
Da bismo vam otklonili sve nedoumice i bojazni o sastavu, kontraindikacijama, neželjenim reakcijama, Kurir prenosi najvažnije podatke iz vodiča/uputstva za zdravstvene radnike za primenu svake od te tri vakcine koje koriste naši medicinari.
Iako su ove tri vakcine različite po načinu funkcionisanja, zajednički su im neki mogući neželjeni efekti, počev od bola i otoka na mestu uboda do temperature. Mesta za vakcinaciju za svaku od njih moraju imati antišok terapiju za slučaj pojave akutne anafilaktičke reakcije, kao moguće teške reakcije neposrednu po pelcovanju. Zajedničke su im i neke kontraindikacije, pa ih ne smeju dobijati mlađi od 18 (kod „Fajzera“ 16) godina, trudnice i dojilje, ljudi s alergijama. A ima i znatnih razlika.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je za RTS da ne sme da bude opuštanja nakon prve doze.
Nema opuštanja
- Stičem utisak da ljudi, kada prime prvi deo vakcine, misle da su završili posao. Molim, apelujem da se to ne desi. Taj dan kad ste primili ili sutradan nije realno i nije moguće da se stvori vaš imunitet i da se vi opustite i da ne nosite masku i da radite sve ono što ne sme da se radi.
Pozvao je građane na maksimalan oprez naredne tri nedelje, dok se revakcinišu, i još sedam do 10 dana.
- To je taj period kada se stekne imunitet i kad možete da kažete da je vakcina odradila svoj posao. Molim vas, obratite pažnju na taj period između vakcine i revakcine, jer ni tada organizam nije stekao dovoljan jak imunitet da se ne zarazite.
Kurir.rs/ J. S. Spasić Foto: Beta/Dragan Gojić