HUMANOST NA DELU: Deci na Kosovu i Metohiji podeljeno 200 svetosavskih paketića (VIDEO, FOTO)

Svetosavsko Zvonce

Svoje krsno ime Svetoga Savu, redakcija Svetosavskog zvonca obeležila je saborno i molitveno sa decom, svojim čitaocima sa teritorije Kosova i Metohije, odnosno Kosovskog pomoravlja

"Svetosavsko zvonce", najznačajniji i najstariji časopis Srpske pravoslavne crkve za decu i omladinu, protekla dva dana je u saradnji sa crkvenom opštinom Novo brdo na Kosovu i Metohiji i uz podršku humanitarne organizacije “Naši Srbi (Our Serbs)” i crkve Vaskrsenja Hristovog iz Čikaga, podelilo 200 svetosavskih paketića deci, đacima osnovnih škola ove srpske enklave.

Svetosavsko Zvonce 
foto: Svetosavsko zvonce

Sve osnovne škole su obiđene, a veseli karavan sa paketićima svuda radosno i domaćinski dočekan u selima Bostane, Paralovo, Prekovce, Donji Makreš i Jasenovik.

U delegaciji su bili: paroh novobrdski protojerej Stevo Mitrić, članovi humanitarne organizacije “Naši Srbi” Mira i Zoran Gušić, kao i predstavnik redakcije Svetosavskog zvonca Dimitrije Stikić.

Svetosavsko Zvonce 
foto: Svetosavsko zvonce

Gosti su juče najpre obišli OŠ “Miladin Popović” iz Bostana gde je direktorki Ubavki Tasić uručena kompjuterska oprema za kabinet informatike.

Time je đacima ove škole omogućeno operativno praćenje onlajn časova i oglednih vežbi iz predmeta kao što su: biologija, hemija i fizika, što do sada nije bilo moguće zbog zastarele informatičke opreme. Odlučeno je da će paketići đacima biti podeljeni sutradan posle svete liturgije u crkvi Uspenja Presvete Bogorodice.

Svetosavsko Zvonce 
foto: Svetosavsko zvonce

Posle Bostana, delegacija je posetila OŠ “Sveti Sava” u Paralovu, gde su ih dočekala radosna deca.

Ubrzo se na njihovim rumenim obrazima pojavio veliki osmeh, a u promrzlim rukama za neke od njih i preteški, domaćinski svetosavski paketići sa čak 55 artikala u njima.

Svetosavsko Zvonce 
foto: Svetosavsko zvonce

Posle Paralova posećeni su Prekovci i OŠ “Dositej Obradović”, zatim OŠ “Petar Petrović Njegoš” u Donjem Makrešu i OŠ “Sveti Sava” u Jasenoviku.

Preostali deo paketića, podeljen je danas posle svete liturgije i crkvi u Bostanu.

NAŠI SRBI (OUR SERBS)

“Naši Srbi - OUR Serbs” je organizacija naše dijaspore u Čikagu i okolini. Stvorena je da pomogne onima kojima je pomoć potrebna.

Svetosavsko Zvonce 
foto: Svetosavsko zvonce

U ovim teškim vremenima srpski narod je potlačen i očajnički traži načine da izdržava svoje porodice. Bilo da su mladi ili stariji, škola ili sirotište, ili određena porodica koja treba i želi da započne projekat koji će ih učiniti samodostalnim, HO “Naši Srbi-OUR Serbs” su posvećeni da budu tu da pomognu.

SVETOSAVSKO ZVONCE SA DECOM U ENKLAVAMA

Svoje krsno ime Svetoga Savu, redakcija Svetosavskog zvonca obeležila je saborno i molitveno sa decom, svojim čitaocima sa teritorije Kosova i Metohije, tačnije Kosovskog pomoravlja.

Svetosavsko Zvonce 
foto: Svetosavsko zvonce

Novo brdo je kao simbol srpske istorije i stub srpske državnosti najbolja preporuka redakciji Zvonca, da male Srpčiće sabere i okupi u podnožju same trvrđave Novobrdske - kaže za Portal Kurira Dimitrije Stikić, PR menadžer "Svetosavskog zvonca".

NOVO BRDO

Novobrdska tvrđava podignuta je početkom 14. veka sa ciljem zaštite bogatog rudnog područja u kome se eksploatisalo gvožđe, olovo, srebro i zlato i koje od sredine 14. veka (od 1349. godine kuje sopstveni srebrni novac) postaje najznačajniji rudnik u Srbiji, a svoj vrhunac dostiže u doba despotovine kada su Novobrdski rudnici despotu Đurađu (1427—1456) godišnje donosili prema različitim izvorima 50.000, 120.000 ili čak 200.000 zlatnih dukata.

Eparhija Raško-prizrenska 
foto: Eparhija Raško-prizrenska

Okolina tvrđave je prepuna ostataka naselja i rudnika iz tog doba, a prilaz celom području je bio dodatno zaštićen utvrdama Prizrencem i Prilepcem koji su štitili najlakši prilaz novobrdskoj oblasti sa juga, iz doline Binačke Morave.